Pamak İzi, Akıllı Telefon Dünyasını Değiştiriyor

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Android ve iPhone cep telefonda parmak izi olmalı mı? Parmak izi artıları nedir? Satış fiyatında farklılık gösterir mi?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Pek çok kullanıcı dokunmatik ekran teknolojisindeki ilerlemeye kayıtsız kalmadı ve fiziksel klavyeleri terk etti. Yeni uygulama marketleri açıldı, yüksek çözünürlüklü telefon kameraları pek çok SLR’ı raflara kaldırttı.

Mobil dünyası da teknolojinin diğer alanlarında olduğu gibi çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Parmak izi teknolojisi de bunlardan biri Apple, Samsung‘ın ardından Huawei firması da parmak izi alanında çalışmalarını hızlandırdı. Huawei’nin iddiası ise diğer firmalara göre biraz daha göz alıcı Apple cihazlarda parmağın özel sensör üzerinde biraz bekletilmesi, Samsung cihazlarda ise parmağın dikey hareketle sensöre taratılması gerekiyor. Huawei’nin yeni teknolojisi ise sadece parmağın dokundurulmasını yeterli görüyor. Mate 7 cihazında piyasanın en üstün parmak izi tanıma teknolojisini tanıtan Huawei, parmak izi teknolojisine bakışı değiştirecek gibi gözüküyor.

parmak izi,parmak izi okuyucu, parmak izi tarayıcı,cep telefonda parmak izi,telefon fiyatını artırıyor mu,parmak izi önemli mi

Ortalama bir kullanıcının cep telefonu ekranını 150 kere açtığı düşünülürse yavaş ya da zahmetli bir parmak izi taraması sisteminin kullanıcılarca talep görmeyeceği kesin. Pek çok kullanıcı hatalı tanımalar ya da gereksiz beklemektense şifreli, şekil kilitli ya da tamamen kilitsiz telefon kullanmayı tercih edebiliyor.

Mate 7 teknolojisi sayesinde  bir saniyenin altında birkaç defa parmak iziyle açılabiliyor. Mate 7 bu performasını RF sensörü teknolojisine borçlu. Parmağınız telefonun sensörüne değdiği an cihaz açılabiliyor. Bu keskinliğin sağlanabilmesi için cihaza parmak izi tanımlaması yapılırken pek çok farklı açıda yapılması gerekiyor. Mate 7 buna 360 derece gerçek parmak izi okuma sistemi diyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Huawei-Ascend-Mate7_Group-2_Hi-res

Veri güvenliği açısından da Mate 7 iddialı. Parmak izi cihazın ayrı bir bölgesinde Android sisteminin dışında bir çipe kaydediliyor ve sistem Kirin 925 işlemci ve ARM TrustZone teknolojisiyle korunuyor.

Son bir not olarak Mate 7,  5 farklı parmak izi tanımlaması yapabiliyor. Ve her bir parmak izi için farklı yetkilendirme sağlanabiliyor. Örnek olarak aile bireylerinden birinin parmak izi misafir girişi olarak tanıtılıp telefonu kullanabilmesi fakat resimlerinizi inceleyememesi düzenlenebiliyor.

Mate 7’nin parmak izi sensörü cihazın arkasında bulunuyor, böylece ekranın ön estetiği de bozulmamış oluyor. Çin’de Mate 7 için özel parmak izi tanımlamalı elektronik ödeme sistemleri kullanılmaya başlandı bile. Bakalım bu teknoloji Dünya’ya ne kadar hızlı yayılacak…

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kaynak: Android Authority

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak