Paranoid Android Ekibi, Android 4.4 KitKat Planları ve Daha Fazlasına Açıklık Getirdi

Andronova

Açık kaynak kodlu işletim sistemi Android, geliştiriciler için adeta bir cennet. Geliştiriciler sadece uygulama yazmakla kalmıyor, Android ve diğer üreticilerin sunduğu kaynak kodlar üzerinde  farklılıklar sunarak daha da özelleştirilebilir bir kullanım deneyimi vaat ediyor.

Kimi geliştirici ekipler (Cyanogen) ekosistemdeki birçok cihaza destek sunarken, Paranoid Andorid gibi geliştirici takımlar ise daha sınırlı sayıda cihaza destek sunuyor.

Bazı kesimlere göre Android tarafındaki en özel ROM’larda imzası olan Paranoid Android ekibi Google+ hesabı üzerinden geleceğe dönük önemli açıklamalarda bulundu. Geliştirici ekip, Android 4.4 KitKat’ın açıklanmasına sayılı günlerin kaldığı şu süreçte yazılımlarda önemli değişikliklere gitmeye hazırlanıyor.

Bunların başında ise daha sınırlı sayıda cihaza odaklanma geliyor. Paranoid Android, Android 4.4’te daha az cihaza odaklanacak (muhtemelen bunlar amiral gemiler ve popüler orta seviye cihazlar olacaktır) ve daha az cihazın hedeflenmesi neticesinde son derece istikrarlı ROM yapımı gerçekleşecek. Daha az cihaza odaklanma daha geniş bir zaman anlamına gelecek ve ayrıca geliştirici ekip istikrarlı ROM’lar için yazılımlarını yeniden oluşturacak. Halihazırda destek sunulan cihazlar içinse geliştirme çalışmaları kararlı sürümlere kadar devam edecek.

Sunduğu yazılımlarda “tablet, telefon, tablet/telefon (Hibrid projesi)” deneyiminin yanında Pie kontrolleri ve Halo çoklu görev yöneticisine de yer veren ekibin önümüzdeki yıldan itibaren yazılımlarda yeniliklere devam edeceğini görüyoruz. Ayrıca Pie kontrolleri, Hibrid ve Halo cephesinde de gelişmeler devam edecek.

Kapsamlı yeniliklerin yer alacağı ilk telefon Nexus 5 olacak ve başka bir ifadeyle geliştirici ekibin odak noktası Google’n yeni referans cihazı olacak. Bunun yanı sıra destek sunulacak diğer telefonların ise ilerleyen dönemlerde açıklanması bekleniyor.

Ekip, daha iyi bir ROM deneyim için ROM yükleme konusunda acemi olan kullanıcıları da teşvik edecek ve bunun için otomatik bir yükleyici tasarlayabilir ya da daha kapsamlı bir web site ile detaylı bilgilerin aktarılması sağlanabilir.

Android 4.4 KitKat ile Paranoid Android ekibinin planlarına dair daha fazla detay öğrenmeyi umuyoruz.

ilgili>> AndroidPolice

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir