Pil Ömrü iki Katına Çıkacak Günleri Görecek Miyiz!

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Akıllı cep telefonlarda pil ömrü şarj kullanım süresi iki katına çıksa fena olmazdı değil mi? Android ve iOS (iPhone) telefonlarda üzün ömürlü piller çıkacak. Pil ömrü iki katına çıkacak. 

Ad imageAd image

Ne kadar pil kullanım süresi, batarya ömrü iki katına çıksa da akıllı cihazlarda internet ve oyun ağırlıklı kullanım devam ettiği sürece çok fazlada uzun süre gideceğini zannetmiyorum. Ama bunun içinde bir çözüm olacak malum ölümden başka her şeye çare var.

Bir çok akıllı telefon kullanıcısının ortak problemi olan, pil süresi konusunda Stanford Üniversitesindeki araştırmacıların yürüttükleri çalışmalar sonucunda, yeni nesil lityum bataryalar sayesinde telefonların pil ömrünün 2 hatta 3 katına çıkabileceği belirtiliyor. Tabi 2014′ de de bu açıklama yapılmıştı.

Buna göre yeni lityum bataryaların eski nesil lityum bataryalara göre, aynı boyutlarda olmasına rağmen çok daha fazla enerji barındırabildiği gözlemlendi. Bu sayede bataryanın 2-3 kat daha fazla sürelere imkan verebileceği bulgusu tespit edildi.

Engadget’in raporuna göre:

Ad imageAd image

“Araştırmacıların bulgularına göre, nanoskopik karbon kalkan kullanarak, kontrolsüz yöntemin aksine, kimyasalları kontrol altına alıp daha yoğun ve daha verimli lityum pillerin elde edilebileceği keşfedildi. Sonuç olarak, batarya yeni yöntemle kontrol altına alındığında çok daha fazla dayanmakta ve cihaz için çok daha güvenli olmakta.”

Pil ömrü iki katına çıkacak

Pil ömrü iki katına çıkacak

Bu yöntemle telefonların daha kalın olmasına gerek kalmadan çok daha uzun süre pil ömrünün olmasının sağlanacak olması gerçekten önemli bir gelişme ve bir çok kullanıcının en önemli problemini çözüme kavuşturacak. Ayrıca araştırmacılar, bu yöntemin sadece telefon bataryalarında değil, aynı zamanda elektrikli arabaların bataryaları için de uygulanabileceğini belirtiyorlar.

Devrim niteliğindeki bu gelişmenin şuanda geliştirme aşamasında olduğunu ve tamamlanmasının birkaç yıl alacağını söyleniyor. Ancak bu imkanın gelecek olması bile, biz kullanıcılar için gelecekte pil probleminin olmayacağını bilmek bile büyük umut kaynağı olacaktır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir