Pin Puk kodu nedir? Sim kart Puk Pin kodu nasıl öğrenilir?

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Pin kodu nedir? Puk kodu nedir? Sim kartımın pin kodunu unuttum? Puk kodumu unuttum? Turkcell GSM operatörüne ait Pin ve Puk bilgilerini nasıl bulunur? Haberimizde…

Ad imageAd image

Pin 1 kodu, operatörler (Türk Telekom / Avea, Vodafone ve Turkcell tarafından verilen sim kartaların güvenlik için oluşturulmuş 4 haneli şifreleme Teknolojisidir.

Telefon ayarlarından girerek pin kodunu aktip veya pasif yapabiliyorsunuz. Pin kodu açık ise telefonu her açtığınızda pin şifresini sorar. Eğer pin kodunu 3 kez yanlış girerseniz pin bloke olup puk 1 kodu talep eder. Puk 1 kodu, pin kodu bloke olan sim kartların açılması için 8 haneden oluşan şifredir. Bu kodu da 10 kez yanlış girildiğinde sim kart bloke olur ve artık sim kart kullanılamaz. Yani sim kart değişikliği yapılması gerekir.

Pin 2 kodu, cep telefonun bazı menülerinde güvenlik nediyle giriş engellenmesi için oluşturulan şifre. Bu şifre de 4 haneden oluşuyor. Eğer 3 defa şifre yanlış girilirse pin 2 kilitlenip puk 2 devreye giriyor.

Puk 2 kodu, pin 2 bloke sim kartın açılması için kullanılan 8 haneli şifredir. Eğer puk 2 kodu bloke olursa, sim kartın bazı bölümlerine erişim sağlanamaz. Yani hattı kullanabilirsiniz. Sadece pin 2 kodunun gerektiği bölümlere girilemez.

Ad imageAd image

Pin Puk kodu nedir? Sim kart Puk Pin kodu nasıl öğrenilir?

Türk Telekom / Avea, Vodafone ve Turkcell Pin Puk kodu nedir? Sim kart Puk Pin kodu nasıl öğrenilir?

Pin Puk kodu nedir? Sim kart Puk

Turkcell GSM operatörü ülkemizde en çok kullanılan telefın hattıdır diyebiliriz. Cep telefonu abonesi ve cep telefonu kullanıcı sayısı göz önüne alındığında ülkemizde dünya sıralamasında üst sıralarda bulunmaktadır. Turkcell  abonelerinin karşılaştığı sorunlardan biri olan pin kodunu üst üste yalnış girilmesinden dolayı telefon hattı açılmaması durumlarında neler yapabileceğiniz ile ilgili bilgiler bu haberimizde…

Yukarıda belittiğimiz gibi Turkcell hattı kullanan ve diğer hatları kullanan kişiler pin kodlarını 3 kez yalnış girdiklerinden dolayı hatları kilitlenmektedir. Kilitlenen pin kodunu açabilmek için puk koduna ihtiyaç duyulmaktadır. Aşağıda Turkcell gsm operatöründen puk kodunuzu nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız.

Turkcell hattınıza ait Puk ve Pin kodu öğrenebilmek için: Turkcell firması sizlere bir kaç farklı yöntem sunmaktadır; İlk olarak Turkcell müşteri hizmetlerini arayarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Ad imageAd image

Turkcell müşteri hizmetleri numarası 444 0 532 dir. Sizden istenilen kişisel bilgilerinizi doğru verdiğinizde puk kodunuzu alabilirsiniz.

Yukarıdaki işlem ile yapamadığınızda ise Turkcell Online İşlem Merkezi’nden puk kodu bölümünden, pin kodunuzu alabilmek için puk kodunuzu alabilirsiniz. Eğer Turkcell Online İşlem Merkezine giriş şifreniz bulunmuyorsa SIFRE yazıp 2222 ye gönderiniz. Mesaj olarak gelen SüperŞifre’yi giriniz.

Türk Telekom / Avea için pin kodu ve puk kodunu öğrenmek için: 444 1 500 Müşteri hizmetlerini arayarak güvenlik doğrulamasından geçtikten sonra öğrenebilirsiniz.

Vodafone için pin kodu ve puk kodunu öğrenmek için: Vodafone hattından 542 ve sabit veya başka operatörlerden aramak için0 (542) 542 00 00 müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2017, 23:06

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir