Playstation 4 Windows 11′ de nasıl çalıştırılır

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Eğer bir Playstation sahibiyseniz Dualshock kumandanızı PC üzerinde de kullanmak isteyebilirsiniz. Fakat kolu doğrudan bağladığınızda, Windows üzerinde PS3, PS4 veya PS5 kumandası olarak tanınsa bile, herhangi bir oyunda oynayamıyorsunuz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

İnternet üzerinde bulunan programlar sayesinde Dualshock kontrol cihazını bilgisayar üzerinde kullanmanız mümkün. Şimdi vereceğimiz rehberi takip ettiğiniz taktirde Playstation 4 kumandanızı, kablolu veya kablosuz olarak, sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Öncelikle ihtiyacımız olan programları ve sürücülerini indirmeliyiz. İhtiyacımız olan programın ismi MotioninJoy veya benzeri bir aracı internetten bulun ve rehberimizi inceleyin. Programı indirmek için Google aramalarında yer alana sitelere dikkat edelim. Hem 32-bit hem de 64-bit versiyonları Google aramalarındaki bağlantılarda bir arada bulunmaktadır.

Bilgisayarda Playstation çalıştırma bilgileri

Bilgisayarınızın işletim sistemine uygun olan versiyonu yüklemeniz gerekiyor. Yükleme sırasında herhangi bir Bluetooth adaptörünün bilgisayarınıza bağlı olmamasına dikkat edin.

Programın yüklenmesi tamamlandıktan sonra kumandanızı USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Bilgisayarınız kumanda cihazını tanıyacak fakat kullanmanıza izin vermeyecektir. Masaüstünde bulunan DS3 Tool kısayoluna basarak uygulamayı açabilirsiniz. Ana sayfa karşınıza geldiğinde Driver Manager menüsüne gireceksiniz.

Driver Manager kısmında çıkan listede kumandanızı seçip “Load Driver” yazan düğmeye bastığınızda, Dualshock 3 kumandanızı bilgisayarda kullanabilmek için gerekli sürücüler yüklenmeye başlayacaktır.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Yüklenme başarıyla tamamladıktan sonra Profiles sekmesine girmelisiniz. Burada hem bağladığınız Dualshock kolu görebilir hem de kumanda cihazınızın tuş ayarlarını ve diğer özelliklerini düzenleyebilirsiniz.

Buradaki listede tuş seçimi çok önemli diyebiliriz. Tuş düzeninizi kendiniz ayarlayabileceğiniz gibi, Playstation veya Xbox 360 kumandalarının tuş takımlarına uygun olarak da düzenleyebilirsiniz. Bilgisayar üzerindeki oyunların çoğunun kumanda ayarlarının Xbox 360 kumandalarına göre ayarladığını düşünürsek, bizler Xbox 360 Controller Emulator seçeneğini kullanmanızı öneriyoruz. Böylece tuşların yerleri konusunda da bir sıkıntı yaşamazsınız.

Gerekli bağlantıların yapılması

Bluetooth ile yardımcı araçları kullanmak biraz daha uğraştırıcı bir durum. Öncelikle bir Bluetooth sürücüsüne ihtiyacınız var. Bilgisayar mağazalarında satılan küçük Bluetooth adaptörleri de işinizi görecektir. Ayrıca bu adaptörün kumanda cihazınızla eşleşeceğini ve başka bir cihaza bağlamak için tekrar sıfırlamanız gerektiğini unutmayın.

PS kumandanızı USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Bluetooth adaptörünüzü de ikinci bir USB girişi üzerinden bilgisayara bağlamayı unutmayın. DS3 Tool programını açarak Bluetooth Pair kısmına gelmelisiniz.

Bluetooth Pair kısmında hem Bluetooth adaptörünüz hem de Dualshock 3 kontrol cihazınız hakkında bilgiler göreceksiniz. Şimdi tek yapmanız gereken “Pair Now” yazan düğmeye basmak. Artık kumandanızdaki USB bağlantısını çıkartabilirsiniz.

Kumanda üzerinde sadece tek bir ışık yanıyorsa eşleştirme işlemi başarıyla tamamlanmış ve kumandanız kablosuz kullanıma hazır hale gelmiş demektir. Kumandanın üzerindeki ışıklar yanıp sönmeye devam ediyorsa işlem başarısız olmuştur. Bunun sebebi Bluetooth adaptörünüzün bu işlemi desteklememesi olabilir.

Artık hazırız. Dualshock kontrol cihazınızı istediğiniz zaman kablolu veya kablosuz olarak kullanabilirsiniz. Kablosuz olarak kullanmak istediğiniz zaman Bluetooth adaptörünüzün takılı olduğuna emin olup ve kumandanın ortasındaki PS tuşuna basmanız yeterli.

Playstation 4 Windows 11 de
Playstation 4 Windows 11′ de nasıl çalıştırılır

Playstation 4 Windows 11′ de çalışmıyor

Playstation bilgisayarda çalışmıyor şikayetlerinde genelde yapılanların ne olduğunu anlamak adına baştan sona tüm adımların bir daha yapılması gerekir. Artı bağlantılarında tekrardan kontrolü şart.

Bilgisayarda ve kumanda da gerekli bağlantıların ve yardımcı araçların tekrardan incelenmesi gerekir. Yardımcı programın çakışması veya uyumsuzluğu söz konusu olma olasılığı için diğer programlarla da deneyin.

Sistemdeki güvenlik merkezi ve kullanılan virüs programından da bir engel uygulanma olasılığı var.

Daha önce çalışıyor am şimdi çalışmıyor diyenlerin sistem geri yüklemeleri uygulaması yarar sağlayacak.

İçeriğimizde Playstation 4 Windows 11′ de nasıl çalıştırılır ve nasıl bağlanılır genel bir bilgi paylaştık.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir