Polisler Sahte Instagram Hesabı Açabilir!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Polisler Sahte Instagram Hesabı Açabilir!

Andronova

Polislerin, sosyal medyada kullanıcı taklidi yaparak şüphelileri yakalaması pek çok hukukçu tarafından sınırların aşılması olarak nitelendirildi. Ama bu sahte hesapların her zaman kullanılamayacağı anlamına da gelmiyor. New Jersey’de Bölge Yargıcı William Martini Polislerin Instagram’da sahte hesap açarak şüphelilerle ilgili arama yapabilmesi için ¨arama iznine¨ gerek olmadığı tespitinde bulundu. Martini bu durumu¨konsensusa dayalı paylaşım¨ olarak değerlendirerek şüphelinin ¨public¨(kamuya açık ve bilerek isteyerek paylaştığı fotoğraflar) olarak ayarladığı fotoğrafların izlenmesinde herhangi bir mevzuata aykırılık bulunmadığı kanaatine vardı ve takip için izin isteyen profillerin de erişim için diğer hesaplara izin vermesi durumunda kişinin rızasının oluştuğunu söyledi.

Instagram’da “sahte” hesap açılıyor olması halen soru işaretlerini barındırsa da Facebook gibi sosyal medya sitelerinde sahte hesap açarak bir kişiymişçesine taklit yapılması ve adeta bu sahte kişiye polislerce can verilmesi gibi bir durum söz konusu değil(Facebook örneği hukuki anlamda çok ciddi eleştirilerle karşılaşıyor). Nitekim Instagram’da gerçek kimliğin kullanılması gerekmediği gibi anonim özellikli kullanıcı olmaya da izin veriliyor.

New Jersey’deki yargıcın görüşü diğer Mahkemeleri bağlayacak nitelikte değil dolayısıyla farklı kararlarla da karşılaşılabilir ancak artık en azından elimizde menfi ya da müspet konuya ilişkin bir mahkeme içtihatı bulunuyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.