PPPoE nedir ve PPPoA arasındaki fark nedir

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

PPPoA ve PPPoE arasındaki fark nedir? ADSL ve VDSL 2 modem kurulumlarında karşımıza gelen bu seçeneklerin ne olduğunu bazılarımız bilmiyor. Bazen yanlış seçenek seçildiğinden internet bağlantısı olmuyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Nokta protokolü çerçevelerini bir kapsül içerisinde toplamak amacıyla uygulanan bir sanal ağ protokolüdür. Ana olarak kullanıldığı temel yer, kablosuz modem sayesinde dsl modem aracılığı kullanıcıların bağımsız olarak bağlantı kurdukları dsl servis sağlayıcıları ve kolay kablolu bir sanal ağadır.

Sanal ağ çalışma döngüsü doğrulusunda geliştirilen rfc 2516 isimli dosya içerisinde bulunana bilgi verilerine erişilebiliyor. Kablolu sanal ağ tabanlı sağlayıcı bir veri akışı takip paketidir ve devreden bağlantıya direkt giden bir aktarımında bulunmuyor ve ayrıca kolay güvenlik özelliklerine, ip ve Mac adres çatışmasına ve zararlı olan dhcp gibi sunuculara da karşı korunuyor.

PPPoE ve PPPoA kullanımının nedenleri nelerdir? Bilgisayarlardaki çevirmeli ağ modemlerin de bulunan ve seri portlar aracılığı ile bağlantı kurdukları geleneksel İnternet erişim yöntemleri çok yavaş sinyal veriyor. Ppp direkt olarak bu hızlı bağlantılar üzerinden çalışmak amacıyla tasarlanmış bir uygulamadır. Ads ve kablolu modemlerde olduğu gibi geniş bant doğrultusunda İnternet erişim teknolojilerinin ilerlemesiyle kullanıcıların hizmetine sunulan modem hızının bant genişliği gözle anlaşılabiliyor.

PPPoE nedir PPPoA arasındaki fark nedir

PPPoE ve PPPoA avantajları nelerdir?
Ne demek ne işe yarar? Belirli hususta değişik farklılıkları bulunuyor. Daha yeni kullanımı yaygınlaştığı için genellikle PPPoE daha terci ediliyor. Pppoe sistemi ile bir modeme aniden çok hızlı bir bağlantı kurabiliyorsunuz ve her çeşit ayarları da yazılımsal olarak gerçekleştirmeniz mümkün. Pppoa ise daha çok ticari hedefi olan yerler için tercih ediliyor. 

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

PPPoE kullanıcı adı nedir? Modem kurulumunda PPPoE seçtikten sonra kullanıcı adı istenir. Örnek ….@turknet, …@superonline, …@ttnet gibi ADLS, VDSL ve Fiber kurulumlarında kullanılacak kişi için özel kullanıcı adı. Bu bilgi internet sağlayıcı tarafından verilmekte. İnternet bağlantı sözleşmesinde yer almakta. Eğer bu bilgiye ulaşamazsanız hizmet sağlayıcı Turknet, Vodafone, TTnet veya Turkcell / Superonline müşteri hizmetleri çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 16:08

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir