‘Project Svelte’, Android’in Parçalanmış Yapısı ve Kötü RAM Kullanımına Çözüm Getiriyor!

Andronova

Android işletim sistemi KitKat ile bir seviye daha atladı ve gün geçtikçe daha olgun bir yapıya bürünüyor. Geçtiğimiz yıl haziran döneminde resmi duyurusu yapılan Android 4.1 Jelly Bean ile işletim sistemi “Project Butter” kapsamında oldukça hızlı ve akıcı bir kullanıcı deneyimi sunmaya başlamıştı. Yine Android 4.1’de güvenlik önlemleri de arttırılmıştı.

Android 4.4‘e geldiğimizde ise Google’ın yeni sloganı “Project Svelte” oldu. Google bu gelişim ile Android’in parçalanmış yapısını bir araya getirmeyi amaçladı. Basit bir şekilde tanımlayacak olursak; “Project Svelte”, Android cihazlarda RAM kullanım miktarını bir hayli düşürüyor. Android 4.1 ile hızlanan ve kararlı yapıya bürünen sistem, bu gelişimini Android 4.4’te de davam ettirirken, işletim sistemi KitKat ile daha az sistem gücüne ihtiyaç duyar oldu. Düşük bellek kullanımı Android’te çalışan uygulamalar için de geçerli. Bu sayede kullanıcılara daha akıcı bir sistem ve uygulama deneyimi yaşayacak.

“Project Svelte” dört temel unsur üzerine oluşturulmuş. Proje sayesinde sistemin kapladığı alanı düşürülürken, Google deneyimi sunan cihazlarda (Nexus) bellek kullanımı bir hayli düşürülüyor. Google ayrıca kötü bellek kullanımı dolayısıyla tepki vermeyen ya da kilitlenen uygulamaların çökmesini gidermek istiyor. Ayrıca geliştiriciler kendi uygulamalarının harcamış olduğu bellek kullanımını daha iyi ölçebilecek.

Önceki dönemlerde giriş seviye telefonların büyük bölümü Android 2.3 Gingerbread ile tüketicilere sunuluyordu. Bu sebeple iki yıl önceki sürüm hala Android ekosisteminde %30 oranında kullanım görmekte. Google’ın bir başka amacı ise tüm kategorilerde konumlandırılan cihazların aynı Android sürümüne yani Android 4.4’e sahip olmasını istiyor. Android, KitKat ile birlikte 512MB RAM’e sahip cihazlarda verim şekilde çalışabilmektedir.

Son iki yıla baktığımızda 512MB RAM‘e sahip birçok Android cihaz tanıtıldı ve bu cihazların birçoğu güncelleme noktasında tüketicileri hayal kırıklığına uğrattı. Bundan sonraki süreçte söz konusu cihazların Android 4.4 güncellemesine kavuşması ihtimal dahilinde değil, ancak üreticilerin “bellek kullanımı yeterli değil” bahanesi de KitKat ile artık geçerliliğini yitirecek. Google, Android 4.4’te düşük bellek kullanımını ekosisteme dahil etmiş olsa da, 18 aylık resmi güncelleme takviminde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Yani bugün 2.000 liraya aldığınız bir telefon 18 ay sonra resmi güncelleme desteğinden mahrum bırakılabilir.

kaynak: readwrite

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir