Project Tango Tableti Play Store’da Gözüktü

Google‘un nesneleri 3 boyutlu olarak algılama üzerine projesi Project Tango‘nun tableti, Google Play Store’da gözüktü. Üzerinde kamera, özelleştirilmiş donanımı ve yazılımı sayesinde nesneleri 3 boyutlu olarak analiz edebilen tablet şu an için satışa açık değil.

teknik destek

Google’un Şubat ayında duyurusu ile geliştirilmeye başlanan teknoloji, nesnelerin konumunu, birbirine uzaklığını ve boyutlarını doğru olarak tespit etmeye yarıyor. Bu sayede haritalamadan robotiğe kadar kendine bir sürü kullanım alanı buluyor. Cihazların 3 boyutlu olarak algılanması, özellikle robotların hareket ve algılarının gelişmesinde oldukça büyük rol oynayacak.  Project Tango tableti arka tarafında 4 MP, 2µm RGB IR sensörlü kamerası sayesinde görüntüyü algılıyor. Daha sonra özelleştirilmiş Android yazılımı ve Unity Grafik motoru sayesinde bu görüntü anında 3 boyuta çevriliyor. Tabi bu çevirme işlemi oldukça fazla işlemci gücü gerektiriyor. Tabletin ön tarafında da 1 MP IR LED alıcılı bir kamera bulunuyor.

Tablet gücünü; özelleştirilmiş Nvidia Tegra K1 işlemcisinden alıyor. İşlecmiye 4 GB RAM eşlik ederken, tabletin ekranı ise 7 inç ve 1920 x 1200 piksel çözünürlüğe sahip. Depolama alanı  128 GB olan tablette, wi-fi, bluetooth, nfc gibi tüm kablosuz bağlantı donanımı da bulunuyor. Tablet şu an için satışa açık değil ancak sahip olduğu donanım ve yazılımı sayesinde ucuz da değil. Satış fiyatı olarak 1024 $ belirlenmiş, ve Google “hiç bir” garanti sözü vermiyor. Tableti sadece geliştiricilerin alması mantıklı gözükse de, bu teknoloji ile ilgilenenlerin fiyatına önem vermeyecekleri de gerçek. Project Tango’nun aynı zamanda bir telefonu da bulunuyor, ancak telefonun ne zaman satışa çıkacağı ya da fiyatı ile ilgili bilgi bulunmuyor. Project Tango hakkında ne düşünüyorsunuz?

project-tango-phone

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir