PS4 fabrika ayarlarına döndürme nasıl yapılır

Andronova
By Andronova
5 Minimum Okuma

PS4 fabrika ayarlarına döndürme adlı makalemizde, fabrika ayarların çevirmeniz için olası adımlardan söz edeceğiz.

Sponsorlu reklam

Oyunlarda açılmama sorunu veya kullanımlara bağlı olarak donmalar yaşayan kullanıcıların tercih ettiği seçeneklerden biri fabrika ayarlarıdır.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

PlayStation 4 ülkemizde ve dünyada en çok satılanlar arasında yer almaktadır. Oyun oynamada bilgisayardan farklı olarak bir tecrübe sunan PlayStation 4 için bu haberimizde fabrika ayarlarına döndürme adımlarını anlatmaya çalışacağız. PlayStation 4’te neden böyle bir işleme ihtiyaç duyulur? 

Sponsorlu reklam
image 20
PlayStation 4 sıfırlama

PS 4’te eğer çözemediğiniz bir sorun ile karşılaştığınızda veya yavaşlamadan dolayı oyunları oynamakta sıkıntı yaşıyorsanız cihazınızı fabrika ayarlarına çevirmeniz gerekmektedir.

Bu yöntemin farklı sonuçları olma olasılıklarını güncel olarak takip edilmesi gerekiyor. Nedenler arasında güncellemelerin etkisi büyüktür.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu önerilerin tercih listesi çok olmamakla birlikte en sık olanı ağır çalışması veya kullanım sorunlarına denk gelinmesi diyelim.

PS4 fabrika ayarlarına döndürme çevirme

Sony firmasının üretimini yaptığı bir oyun konsolu olan PlayStation 4 yeni nesil oyun konsolu diye üretimine başlanılmıştı. Bu arada bu haberimizle alakası olmasa da bu bilgiyi sizlerle paylaşalım. PlayStation 4’ün  istenilen performansı yakalayamaması yeni nesil oyun konsolu ünvanını tehlikeye soktu. Firmanın bunun üzerine PS 4.5 Neo gibi bir yeni oyun konsolu üreteceği söylentileri yayılmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi oyunlarda yaşadığınız performans düşüklüğü ve FPS düşüklükleri gibi sorunlarda fabrika ayarlarına sıfırlama yapabilirsiniz. Bu sorunların en kalıcı çözümü de biraz sonra tarif edeceğimiz adımları uygulamanızdır.

PS4 fabrika ayarlarına döndürme nasıl yapılır
PS4 fabrika ayarlarına döndürme nasıl yapılır

İlk olarak PlayStation 4 oyun konsolunu fabrika ayarlarına döndürmeden önce konsolunuzun güncellemesini yapınız. Bunun için;

Ayarlar – Sistem Yazılımı Güncellemesi adımlarını takip ediniz.  Bu işlemin ardından fabrika ayarlarına sıfırlama adımlarına başlayalım;

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
 • Ayarlar bölümüne giriş yapınız. Ayarlar içerisinde PSN kısmına giriş yapınız. Bu bölümde yer alan Ana PS4 Sistemi Olarak Etkinleştir seçeneğini pasif konuma getiriniz. Bu adımlardan sonra PlayStation 4 yeniden başlayacaktır.
 • PlayStation 4 yeniden açıldıktan sonra Ayarlar – Sıfırlama  – PS4 Sistemini Sıfırla adımlarını takip ediniz. Bu sıfırlama işlemi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Tam ve hızlı seçenekleri ile sunulan bu işlemlerden tam seçeneğini seçiniz. Bu işlemin ardından PlayStation 4 oyun konsolunda yer alan bütün bilgileriniz silinecektir.

PlayStation 4 fabrika ayarları

Günümüzde teknolojik cihazların kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Bunların arasında oyun konsolları da bulunmaktadır. Sony PlayStation 4 (PS4) ise bu konsollar arasında en popüler olanlardan biridir. Ancak bazı kullanıcılar, cihazlarında yaşadıkları sorunlardan dolayı PS4’ü fabrika ayarına döndürmek isteyebilirler. Bu yazıda, PS4’ün neden fabrika ayarına döndürülmesi gerektiği ve nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğim.

PS4’ü fabrika ayarına döndürmek neden gereklidir?

PS4’ün fabrika ayarına döndürülmesinin birkaç nedeni vardır. İşte bunlardan bazıları:

 1. Performans Problemleri: PS4’ünüz bazen yavaşlayabilir veya çökebilir. Bu tür sorunlar, sistem dosyalarında veya diğer yazılım bileşenlerindeki hatalardan kaynaklanabilir. Bu durumlarda, PS4’ü fabrika ayarına döndürmek, performans sorunlarını gidermeye yardımcı olabilir.
 2. Veri Silme: PS4’ü satmayı veya bir başkasına vermenizi planlıyorsanız, kişisel verilerinizi silmeniz gerekebilir. Fabrika ayarlarına döndürmek, PS4’ünüzdeki tüm verileri siler ve kişisel bilgilerinizi korur.
 3. Virüs veya kötü amaçlı yazılım: PS4’ünüze virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaştığını düşünüyorsanız, PS4’ü fabrika ayarlarına döndürmek, cihazınızı bu tür tehditlerden temizlemenize yardımcı olabilir.

PlayStation 4 fabrika ayarlarına nasıl döndürülür?

PS4’ü fabrika ayarlarına döndürmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. PS4 cihazınızı kapatın.
 2. Cihazı açmak için güç düğmesini basılı tutun ve çıtırtı sesi duyana kadar bekleyelim. Sonrasında güç düğmesini bırakın ve güvenli modda açalım.
 3. Güvenli modda, “PS4’ü yeniden başlat” seçeneğini seçin.
 4. PS4 yeniden başlatıldığında, kontrol cihazınızın PS düğmesine basın ve “Ayarlar” menüsüne gidin.
 5. “İlk Kurulum” seçeneğini seçin.
 6. PS4’ü yeniden başlatmak için talimatları izleyin ve cihazınızı fabrika ayarlarına döndürün.

Sonuç olarak, PS4’ü fabrika ayarlarına döndürmek, performans sorunlarını gidermek için çok sık tercih edilir.

İşlemlerde sorun yaşayan oyun severlerin önce konsolun fişini çekip bir süre bekletip tekrardan takıp denemelerini öneriyoruz. Aynı zamanda ürün kitapçığını kurcalamanızı da öneririz.

PS4 fabrika ayarlarına döndürme adımları buraya kadar. Güncel olan bilgileri resmi sitesinde ulaşacaksınız.

Sonraki öneri konuları:

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak