Python programlama dili: Python neden öğrenmeliyim?

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Python programlama dili: Python nedir, neden öğrenilmeli sorusunun cevabını bu haberde bulacaksınız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Python programlama dili, 1991 ile 1996 yılları arasında Guido Van Rossum tarafından geliştirilmiş bir programlama yapmaya yarayan bir dildir. Python programlama dili ismini Piton olan yılandan değil de, geliştirici Rossum‘un çok sevdiği ve ilgi duyduğu“ MonthyPthon“ isimli komedinin grubunun sergilediği bir gösteriden ismini almıştır.

Python programlama dili, diğer programlama dillerinin aksine derleme yapmadan çalıştırılabilmektedir. Python dilinin öğrenmesi diğer programlama dillerine göre daha kolaydır ve kodlar kolaylıkla okunabilir.

Python neden öğrenmeliyim?

  • Pyhon açık kaynaklı bir programlama dilidir. Kod yazmak isteyen herkes Python programlama dilini kullanarak dilediği gibi kod yazabilir.
  • Python  öğrenmesi, okunması ve kodlaması diğer dillere göre daha kolay bir programlama dilidir. Yazılıma merak sarmış veya ilk defa yazılım dili öğrenecek kişiler için Python oldukça avantajlı bir yazılım dili olarak görülebilir.
  • Python kolay bir söz dizimi ile birlikte daha kolay öğrenilebilir, okunabilir ve rahatlıkla programlama geliştirilmesi yapılabilir.
  • Python programlama dili geniş kütüphane alt yapısına sahiptir ve bu kütüphaneler sayesinde geliştirme süreci çok hızlı bir şekilde devam etmektedir. Kütüphanelerin gelişmiş ve fazla olmasıyla birlikte kod yazan kişiler istedikleri birçok kütüphaneye kolay bir şekilde ulaşabilir.
  • Python programlama dili için bir derleyiciye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Python‘u bilgisayarına yüklediğinizde bilgisayarınıza gelen Python IDLE‘si ile birlikte Python da kod yazabilir ve geliştirmeler yapabilirsiniz. Bunun haricinde ayrı bir derleyiciye ihtiyacınız bulunmamaktadır.

Bunlardan dolayı programlamaya yeni başlayacak ve kendini geliştirecek kişiler için veya Python öğrenmek isteyen kişiler için Python programlama dili başlangıç olarak tavsiye edilebilir. Bu kolaylıklar yeni başlayan kişiler için motivasyon kaynağı olabilir.

Python programlama dili 2
Python programlama dili: Python neden öğrenmeliyim?

Not: Bu tarz konuların anlaşılması adına öğretici videolardan yararlanmanızı tavsiye ediyoruz. Birebir uygulamalar daha hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir