Quadrant ile Froyo yüklü Nexus One’ı test ettik

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Bir çoğumuz, Google’ın sitesinden kısa bir süreliğine dışarı sızmasına izin verdiği Android 2.2 (FroYo) versiyonuyla gelen JIT derleyicisinin Android cihazlarının performansı üzerine yapacağı olumlu etkiden bir süredir haberdarız. Zaten Google, geçtiğimiz ay düzenlediği Google I/O toplantısında, cihazlarda iki ila beş kat arası bir performans artışı olacağını açıklamıştı.
Android and Me’den Taylor, bu performans farkını ortaya seren bir tabloya şans eseri ulaşmış. O da bizim gibi Android 2.2′yi yükleyip performans farkına kendisi şahit olanlardan.
Android cihazları için gelişmiş bir benchmark programı ararken, Quadrant isimli oldukça kullanışlı ve sonuçları tüm dünya ile kıyaslamanıza olanak veren bir programla karşılaşan Taylor, kendi Nexus One’ı ile yaptığı deneme sonucunda resimdeki tabloda görebileceğiniz etkileyici skora ulaşmış.

Andronova

Quadrant programını yüklemek için QR kodunu telefonunuzdan taratın
Aurora Softworks tarafından geliştirilen Quadrant, CPU, bellek, I/O ile birlikte 2 ve 3 boyutlu grafik performansını test ediyor. Ücretsiz versiyonda tüm bu testlerin sonucu olarak tek bir performans puanı veriliyor ve sonucunuz sizinle aynı cihazı kullanan kullanıcılarla birlikte ortalama puanı oluşturuyor. Her bir telefon için ortalama puanları görmek mümkün. Ayrıca henüz geliştirme aşamasında olan ücretli versiyonda her bir test için ayrı ayrı sonuç görmenizin de mümkün olacağını söylüyorlar.
Tabloda da gördüğünüz gibi, 2.2 güncellemesi yapılmamış olan Nexus One’lar ile 2.2 güncellemesi yapılmış olanları arasında yaklaşık 2,5 katlık bir fark mevcut. Şu anki haliyle Nexus One en yüksek performansa sahip cihaz, ancak Motorola Shadow ve Samsung Galaxy S’in de Android 2.2 güncellemesini alacağını düşünürseniz, Nexus One liderliğini bu cihazlardan birine kaptırabilir. Tabi onların bu güncellemeyi ne zaman alacağı konusunda net bir bilgi yok, Nexus One’ın, en önemli artısının bu güncellemeleri ilk alacak telefon olduğunu bir kez daha hatırlatmakta yarar var.
Aşağıdan, bu test işlemlerinin video versiyonunu da izleyebilirsiniz;

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın