Qualcomm, 4K Ultra HD Desteği Sunan Snapdragon 805 Platformunu Resmen Duyurdu!

Geçtiğimiz yıl ilk olarak Optimus G’de yer alan dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro platformu ile birlikte mobil cihazlarda performans üst sınırını belirleyen üretici konumuna yükselen Qualcomm, 2013 yılına gelindiğinde ise bu başarısını Snapdragon 600 ve 800 platformları ile sürdürdü. Yılın ikinci yarısında tanıtımı gerçekleşen amiral gemi modellerin neredeyse tamamında dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemcisine yer verildi.

teknik destek

Mobil işlemci platformunda altın çağını yaşayan Qulacomm, neredeyse her akılı telefon üreticine tedarik sağlamaktadır. Şirketin resmi tanıtımını gerçekleştirdiği yeni platformu Snapdragon 805 özellikle GPU tarafında sunduğu gelişmelerle 2014’ün ilk yarısında yine birçok üreticinin ilk tercihi olacak.

Mobil cihazlar 2K çözünürlük seviyesi ile 2014 yılından itibaren tanışacak. Qulacomm ise Snapdragon 805 ile Ultra HD (4K) çözünürlük desteği sunuyor.Krait 450 mimarisi üzerine oluşturan CPU bölümü her biri bağımsız olarak 2.5GHz frekans hızına ulaşan dört çekirdekten oluşuyor. Qualcomm ayrıca bellek bant genişliğini 2,5GB/saniye ile bir önceki nesil işlemcinin sunduğundan iki katına çıkardı. Bu sayede eşi benzeri görülmemiş bir web tarama ve multimedya performansı sağlanıyor.

Snapdragon 805 beraberinde Adreno 420 grafik işlemcisini getiriyor. Adreno 330 Full HD ekran seviyesinde kullanıcıları oldukça tatmin eden bir oyun deneyimi ortaya koydu. 2014 yılının ilk yarısında 2K çözünürlük seviyesine geçileceği konuşuluyor. Adreno 330’dan %40 daha güçlü bir performans ortaya koyan Adreno 420 sağladığı gelişimle 2K çözünürlük seviyene hazır olduğunu gösteriyor.

Snapdragon 805, Gobi MD9x25 ve Gobi MD9x35 modemlerinin entegre edilmesi ile birlikte önemli ölçüde bir ağ performansı ortaya koyacak. İşlemci yine söz konusu modemler sayesinde pil verimliliğine ciddi bir katkı sunacak.

HQV ve 4K HEVC video kod çözme teknolojileriyle donatılan Snapdragon 805 yine bu noktada son derece düşük pil tüketimi sunacak. İşlemcinin dikkat çeken özelliklerinin bir tanesi de Wi-Fi üzerinden 4K videoların akışının sağlanması olarak gösteriliyor.

Ocak ayında düzenlenecek CES 2014 etkinliğinde detaylı şekilde görücüye çıkması beklenen işlemcinin ilk olarak şubat ayında tanıtılacak üst seviye mobil cihazlarda yer alması bekleniyor.

kaynak: engadget, Qualcomm

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir