Qualcomm, 64-bit Destekli İlk İşlemcisi Snapdragon 410’u Resmen Duyurdu!

64-bit desteğinin mobil dünyasında yerini alması iPhone 5S ile başladı. 2014 yılında ise söz konusu desteğin mobil cihazlarda yaygın şekilde yer alacağı hem çipset hem de Android üreticilerinden gelen açıklamalarından anlaşılabiliyor. Apple’ın sonrasında 64-bit desteği için adım atan ilk üretici Qualcomm oldu. Dünyanın en büyük mobil cihaz üreticilerinin bir numaralı tedarikçisi olan Qualcomm birçok kesimi şaşırtarak 64-bit desteği ilk olarak orta seviye cihazlar için tasarladığı Snapdragon 410 işlemcisine dahil etti.

teknik destek

ARM Cortex A53 ile Android dünyasına 64-bit desteğini getirecek Snapdragon 410 dünya genelinde yer alan tüm LTE modlarını desteklemektedir. Çin gibi gelişmekte olan pazarları hedef alan dört çekirdekli işlemcinin sunduğu özelliler sadece 64-bit ile sınırlı değil.

Qualcomm Snapdragon 410’un özellikleri:

  • Dünya genelindeki tüm LTE standartlarıyla uyum
  • 28nm üretim teknolojisi, 1.2GHz frekans hızı ve  Adreno 306 GPU
  • 1080p video oynatma ve 13 megapiksel kamera desteği
  • Çift ve Üçlü SIM desteği
  • Wi-Fi, Bluetooth, GPS, GLONASS, FM ve NFC işlevselliği, ve tüm önemli navigasyon uygulamalarına destek. Bunlar arasında Çin’in yeni uydu navigasyon Beidou da yer alıyor.
  • Android, Windows Phone ve Firefox gibi tüm önemli işletim sistemleri desteği

Qualcomm göre, Snapdragon 410 işlemcine sahip ilk cihaz örneklerini 2014 yılının ilk yarısında görmeye başlayacağız. İşlemci 2014 yılının ikinci yarısında ise satışa sunulan cihazların bir parçası olarak piyasaya yer alacak.

kaynak: Qualcomm, AndroidOS

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir