Qualcomm Apple’a Hakkını Verdi

10 Eylül tarihinde tanıtılan iPhone 5S ve buna güç veren A7 işlemcisi ile ilgili bir çok haber ve spekülasyon konuşuldu çizildi. A7 işlemcisi sektörde bir ilki gerçekleştirerek 64 bit veri yolu desteği ile oldukça göz doldurmuştu. Saf işlemci çekirdeğinin performansını ölçen benchmark testlerinde 4+4 çekirdekli işlemciler ile hemen hemen aynı sonuçları alan A7 işlemcisi Apple tarafından uzaydan getirilmiş havası estirilerek tanıtılmıştı. Apple 64 bit üzerinde oldukça fazla durdu. 64 bitlik işlemcilerin piyasaya girmesi ile programcılar daha farklı bir boyutta yazılım yaparak programların (özellikle Facebook gibi programların) daha stabil ve daha hızlı çalışmasını sağlayacaklar gibi görünüyor.

Andronova

Şu anda mobil sektördeki en hızlı işlemci Snapdragon 800. Bu işlemciyi üreten Qualcomm’ un başkan yardımcısı Anand Chandrasekher geçtiğimiz günlerde talihsiz bir açıklama yapmıştı. Chandrasekher, Apple’ ın A7 64 bit işlemcisinin reklam amaçlı olduğunu ve son kullanıcı açısından bir önemi olmadığını, Qualcomm’ da henüz 64 bit bir işlemci hazırlama gibi bir çalışmalarının olmadığını birinci ağızdan belirtmişti.

Dün itibariyle Qualcomm merkez ofisinden gelen basın açıklaması ise pekte böyle değil. Qualcomm, sektörün 64 bit işlemcilere doğru gideceğini öngörüyor –ki Samsung’ ta kapalı kapılar arkasında Galaxy S5 için 64 bit desteğe sahip yeni nesil Octa işlemciler kullanacak. Qualcomm açıklamasına şöyle devam ediyor. Chandrasekher’ in yaptığı yorumların kendi şahsi düşünceleri olduğu belirtilirken 64 bit destekli mobil işlemcilerin performanslarını masa üstü işlemcilere daha fazla yaklaştıracağına da kesin gözüyle bakabiliriz diye sözlerini bitiriyor.

Buradan da ben şunu anlıyorum; belki de Chandrasekher’ in bile bilmediği bir 64 bit işlemcinin Qualcomm AR-GE tarafından hazırlandığını varsayabiliriz. Dünyanın en büyük silikon devi olma yolunda hızla ilerleyen Qualcomm’ un 64 bit savaşında da galip geleceğini öngörmek hayalperestlik olmaz sanırım.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.