Qualcomm; Apple’ın A7 64 bit İşlemcisi Paniğe Yol Açtı!

Andronova
2 Minimum Okuma

Apple ürettiği telefonlar kadar ürettiği donanımlarla da ön planda yer alan bir şirket. Geçtiğimiz Eylül ayında tanıtıp hemen adından satışan başladığı iPhone 5S’te mobil sektörün ilk 64 bit işlemcili telefonunu yapmıştı.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

O dönemde iPhone 5S öncelikle içinde barındırdığı teknoloji ve donanımlarla ön planda yer alsa da burada asıl farklı olan “şey” telefonun işlemcisiydi. 2 çekirdekli yapısı ve 1GB gibi rakiplerinden 2 yada 3 kat daha az Ram’e sahip olan bu telefon performans testlerinde rakiplerinin çok gerisinde kalmıyordu. Bu da kullanıcıların işlemcilerde çekirdek sayısından daha çok bellek veri yollarının asıl önemli olduğunu gösteriyordu.

Apple A7 işlemcisinde 64 bit kullanmasından sonra gözler büyük üreticilere çevrilmişti. Özellikle Qualcomm ve Samsung’un Apple’a nasıl karşılık vereceği ve yeni nesil işlemcilerinin performanslarını merak eder olmuştu ki tam bu esnada Qualcomm’un tepe yöneticilerinden biri 64 bit işlemcilere gerek olmadığını ve bunun müşterileri aldatmak olduğunu söylemesi üzerinden henüz bir kaç ay geçmeden Qualcomm ilk 64 bit işlemcisi Snapdragon 410’u duyurdu.

28 nanometre üretim teknolojisiyle üretilen işlemciye Adreno 306 grafik işlemcisi eşlik ediyor. 4G şebekelerine destek veren işlemci 13 mega piksele kadar kameralara destek vererek 1080p video oynatabilecek. Bu işlemciyle Qualcomm, giriş seviyesindeki telefonlara bambaşka bir bakış açısı getirecektir diye düşünüyorum.

Qualcomm üste düzey yöneticilerinden biri Forbes editörlerinden Dan Lynos’a kısaca şu açıklamalarda bulundu.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

“Apple’ın bizden evvel 64 bit yonga setini tanıtması herkeste panik havası yarattı. 32 bit işlemcilerimize yapacağımız driver güncellemeleri bile 64 bitin performansını veremeyecektir. Başlardan küçümsediğimiz bu işlemci artık tüm dünya tarafından istenen bir donanım oldu”

Buradan anladığımız kadarıyla Qualcomm’un ilk açıklamasını demek ki panik halinde yapılan bir açıklama olarak görmeliyiz. Bir çok son kullanıcı 64 bit işlemcileri şu anda önemsiz olarak görse de 2014 yılı mobil pazarda 64 bit işlemcilerin yılı olacaktır. u arada 128 bit işlemci dedikodularını da yalanlayan Qualcomm’dan 2015 yılında 128 bit işlemci beklediğimizi hatırlatalım.

Kaynak: idownloadblog

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir