Qualcomm’a Göre Apple’ın 64-bit A7 İşlemcisi Bir Pazarlama Hilesi!

blank

iPhone 5S lansmanında dikkat çeken detayların başında 64-bit desteği sunan A7 işlemcisi gelmişti. Mobil dünyasında bir ilki temsil eden işlemci, Qualcomm’a göre bir pazarlama hilesi. Halihazırda mobil platformunun bir numaralı çipset üreticisi olarak gösterilen Qualcomm, 4+4 çekirdek yapısına sahip Exynos Octa işlemcisi için de Samsung’a çatmış ve 8 çekirdek vurgusunun tamamen pazarlama taktiği olduğunu, 8 çekirdeğin aynı anda çalışarak performansa bir katkı sunmadığını bildirmişti.

teknik destek

Qualcomm’un kıdemli başkan yardımcısı ve pazarlama şefi Anand Chandrasekher bir röportajda “Apple‘ın 64-bit desteği sunan A7 işlemcinde çok fazla yaygara kopardığını düşünüyorum. Bu durum tamamen bir pazarlama hilesi ve tüketiciye sıfır fayda sağlıyor” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Chandrasekher ayrıca 64-bit  uygulamaların büyük sunucu sınıfında yer aldığını, bellek adreslenebilirliği için en az 4GB’lık RAM’e ihtiyaç duyulduğunu ve iPhone 5S’te ise 1GB RAM’in yer aldığını belirtti.

Akıllı telefon ve tabletler için çip üretiminde dünyanın en iyi tedarikçilerinden biri olarak gösterilen Qualcomm’un kendi işlemcilerinde 64-bit desteğinin ne zaman hazır olacağı şeklindeki bir soruyu ise Anand Chandrasekher şu şekilde yanıtladı: “Bir mühendislik verimliliği görüldüğünde takdirde 64-bit desteğine yöneleceğiz.”

Apple’ın 64-bit mimarisine destek sunan A7 işlemcisinin ardından Samsung da yakın zamanda konuya ilişkin bir açıklama yaptı ve bir sonraki üst seviye akıllı telefonlarda 64-bit mimarisine yer verileceğini belirtti. Exynos işlemcilerin söz konusu desteği sunması için çalışmaların son aşamada olduğu bildiriliyor. Android zaten Linux çekirdeği sebebiyle 64-bit desteği sunuyor ve Samsung, Exynos işlemcileri uyarlarken pek bir zorluk yaşamayacak. Ancak 64-bit mimarisinin sağladığı performans artışının tam anlamıyla hissedilmesi için uygulama optimizasyonu şart görünüyor.

ilgili>> PhoneArena

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!