Qualcomm’un 64-bit işlemcilerinin yol haritası sızdı

Andronova
Andronova
1 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Qualcomm’ un Android uyumlu olan ilk 64-bit destekli çipi piyasaya sürmek istediği, yaklaşık bir yıl önceki Apple darbesinden sonra durmadan( kızgın bir şekilde) çalıştığı artık bir sır değil.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Şirket Android için geliştirilen ilk 64 bit çipi görmeleri gerektiğini daha önceden bildirmişti ve son sızdırılan yol haritası eğer inandırıcıysa, şirketin planlanan programa göre hareket edeceğini görüyoruz.

Yol haritası Weibo üzerinden tanınmış bir Çin analisti tarafından sızdırıldı. Sızdırılan bilgilere bakarsak, Qualcomm 64-bit destekli Snapdragon 610, 615 ve 410 işlemcileri bu yıl bitmeden piyasada olacak. Hatta Snapdragon 410 daha önce mobil dünyasına giriş yaptı. Tüm bu 64 bit çipler ARM Cortex-A53 mimarisini temel alacak ve  Adreno 405 GPU’ yu beraberinde getirecek. Söz konusu işlemciler TSMC tarafından 28nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteriyor.

Qualcomm’un üst düzey cihazlar için tasarladığı 64-bit destekli Snapdragon 810’u ise önümüzdeki yılın ilk üç ayında mobil cihazlarda yer almaya başlayacak. Snapdragon 810 muhtemelen Samsung, LG, Sony ve HTC cephesinden gelecek yeni amiral gemisi modellerde kullanılacak. Sekiz çekirdekli işlemciye Adreno 430 grafik birimi eşlik ederken; Snapdragon 810’da kullanıcılar 60FPS 4K video kaydı gerçekleştirebilecek.

2015’in ikinci çeyreğinde ise Snapdragon 808 sahne alacak. Altı çekirdekli işlemci de Adreno 418 GPU ile 60FPS’de Quad HD videolar çekilebilecek. Qualcomm ayrıca her iki çipte önemli ölçüde güç tasarrufu sağlayan TSMC’nin 20nm fabrikasyon sürecini kullanacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

ETİKETLİ: ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak