Rakamlarla LG G2 ve Galaxy S4 Karşılaştırması

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Mobil dünyasında yaşanan hızlı gelişmeler henüz yılın ilk yarısında kalan üst sınıf telefonların dahi performans anlamında geriye düşmesini sağlıyor. Yılın ilk yarısında Snapdragon 600 işlemcisini beraberinde getiren Galaxy S4 (LTE), HTC One ve Optimus G Pro modelleri; Snapdragon 800’ün beklenenden daha önce mobil pazarda yer edinmesiyle performans noktasında bir anlamda ikinci plana itildi.

Andronova

Yılın ikinci yarısına bakıldığında ise Samsung, amiral gemisi modelini Snapdragon 800 çözümü ile güçlendirirken, söz konusu modeli henüz dünya genelinde yaygın şekilde satışa sunmuş değil. Bunun yanı sıra Xperia Z Ultra ve LG G2’de halihazırda mobil dünyasının en güçlü işlemci birimine sahi. Önümüzdeki haftalarda tanıtılması beklenen Sony Honami, Oppo Find 7, Galaxy Note III ve One Max adlı modellerinde Snapdragon 800 işlemcisine sahip olması bekleniyor.

Akıllı telefon satışlarınI son dönemlerde artıran LG, G2 modeli ile yılın ikinci yarısına damga vuracak tanıtımlardan birini gerçekleştirdi. Donanım noktasında dopdolu olan telefon yazılım noktasında da kullanıcıları tatmin edecek detaylar sunuyor. Geçtiğimiz yıl Samsung’un Galaxy S III hamlesine Optimus G modeli ile karşılık veren LG, her ne kadar kayda değer satışlar gerçekleştirse de, modelin dünyana genelinde satışa sunulması oldukça uzun bir zaman aldı.

LG, G2 modelinde ise farklı bir pazarlama stratejisi izleyerek önümüzdeki 8 hafta içerisinde yeni nesil amiral gemisi modelini dünyanın birçok noktasında 130 taşıyıcı tarafından satışa sunacak. Bu gelime de telefonun ciddi satışlar elde etmesinde etkin rol oynayacaktır.

Samsung, hızla değişen ve gelişen mobil dünyasında amiral gemisi modelini Snapdragon 800 işlemcisi ile donatsa da, bu yazımızda Snapdragon 600 modelini ve LG G2’de yer alan bazı rakamları değerlendireceğiz. Aslında bu karşılaştırma  bir nevi Galaxy S4 LTE-A modeliyle de yapılmış şeklinde değerlendirebiliriz, zira yapılan tek fark işlemci cephesinde karşımıza çıktı.

0.21 inç

Galaxy S4 ve LG G2 arasındaki ekran boyutu farkı. İki model arasında her ne kadar ekran boyutu fark bulunsa da, LG’nin G2 modelinde yer verdiği sanal tuşlar belirli bir alanı (0.2-inç)işgal ettiği için netice itibariyle her iki telefonda da kullanıcıya ayrılan ekran aynı boyutta (5-inç).

media 16706

17ppi

İki telefon arasındaki piksel yoğunluğunu ifade ediyor. Galaxy S4 modelinde inç başına 441ppi yer alırken, bu rakam LG G2 modelinde ise 423 seviyesinde. Inç başına düşen piksel yoğunluğu görüntünün keskinliğinde önemli bir etken ancak söz konusu rakam fark edilmeyecek kadar küçük bir fark sunuyor.

Konu ekrandan açılmışken sanırım burada biraz daha fazla detay girmekte yarar var. Galaxy S4 modelinde Full HD çözünürlüklü Super AMOLED ekran yer alırken, LG G2’de ise Full HD çözünürlüklü True IPS panel bulunmakta. AMOLED ekranın enerji verimliliği ve siyah rengi görüntüleme noktasında LCD panellerden daha iyi olduğu bir gerçek ancak, söz konusu görüntü keskinliğine, beyaz renk detaylarına ve parlaklığa geldiğinde ise LCD panellerin bu anlamda farkı net bir şekilde görülüyor.

Samsung, Galaxy S4 modelinde elmas ya da altıgen olarak isimlendirilen bir alt piksel dizilimine yer verdi. 5-inçlik ekranda toplamda 4.1 milyon alt piksel yer alırken; LG ise G2 modelinde standart alt piksel (RGB) dizilimine yer vererek bu anlamda rakibinden daha iyi bir görüntüleme vaat ediyor. Ayrıca LG Display, LG G2 modelinde 6.2 milyon piksel yerleştirmiş durumda.

LG G2’de yer alan ekran oldukça ince bir çerçeve sunuyor ve telefonun ön yüzünün %76’sını oluşturuyor. 450 nit parlaklığa ulaşan ekran,  GRAM (Grafik RAM) teknolojisi sayesinde standart panellerin aksine %26 oranında daha fazla pil verimliliği sunuyor. Bu gelişme de pilin genel anlamdaki performansını %10 seviyesinde arttırıyor.

media 2886

396MHz

İki telefon arasında saat hızı farkı. Galaxy S4’te 1.9GHz frekans hızında çalışan Snapdraogn 600 işlemcisi yer alırken, LG G2 modelinde ise 2.26GHz frekans hızında çalışan Snapdragon 800 işlemcisine yer verilmiş. Aradaki farkı etkileyici bir yükseltme olarak değerlendirmek gerekir.

400mAh

Samsung, Galaxy S4’te 2.600mAh kapasiteli bir pile yer verirken, LG ise G2 modelinde 3.000mAh kapasiteli bir pile yer vererek bu anlamda rakibine karşı önemli bir üstünlük sağladı. Özellikle mobil cihazlardaki batarya sorunu göz önüne alındığında LG G2’nin kağıt üzerinde iyi bir bataryaya sahip olduğu ifade edebiliriz. LG G2’nin daha büyük bir ekrana sahip olması ve işlemcinin daha yüksek frekans hızlarına ulaşması elbette daha fazla pil tüketimi anlamına gelir ve aradaki 400mAh farkı sanırım yapılacak testlerde daha net göreceğiz.

media 16707

0 megapiksel

Hem Samsung hem de LG, üst sınıf telefonlarında 13MP çözünürlüklü sensörlere yer verdi. Samsung, özellikle kamera arayüzü konusunda önemli gelişmeler sağlarken, kullanıcılara birçok çekim modu sunuyor. LG G2’nin yeni nesil kamerasında fark oluşturan en önemli detay ise optik görüntü sabitleme teknolojisinin yer almasıdır.

Adreno 320 ve Adreno 330

Adreno 320’nin Full HD çözünürlükte yeterli bir oyun performansı sunmadığı yapılan testlerden anlaşılmıştır. Snapdragon 800’ün beraberinde getirdiği ve halihazırda en güçlü mobil grafiklerden biri olarak gösterilen Adreno 330, Adreno 320’ye nazaran %35-50 aralığında performans artışı vaat ediyor.

media 16708

0 GB RAM

Her iki telefonda da 2GB sistem belleği yer almakta. Galaxy S4’te yer alan 2GB LPDDR3 mobil dünyasında bir ilki temsil ederken, LG G2’deki 2GB RAM’in de 800MHz 2GB LPDDR3 olduğunun altını çizelim.

Sonuç

LG’nin G2 modeli  sahip olduğu donanım ile üst sınırı belirleyen modellerin başında geliyor. İşlemci tarafında Galaxy S4 LTE-A modeli ile benzer detaylar sergileyen telefonun özellikle ekran ve pil noktasında rakiplerine karşı iyi performans sunması bekleniyor.

ilgili>> AndroidAuthority

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın