Rapor: Apple, Pantent Anlaşmazlıkların Çözümü için Samsung’dan Cihaz Başına 30 ve 40$ Talep Ediyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Dünyanın en büyük iki akıllı telefon üreticileri Samsung ve Apple arasındaki patent anlaşmazlıkları bugün dünyanın birçok noktasında sürüyor. Ancak süreç eskiye nazaran daha sakin bir dönem geçiriyor. Korea Times’da yer alan bir haberde ise taraflar, mahkemenin düzenleyici kararları sonrası bir araya gelip, işin çözümünü müzakere yolunda bulmaya çalıştığını belirtti.

Habere göre dünyanın en büyük telefon üretici konumunda yer alan Samsung, tüm güncel anlaşmazlıkların çözümü için Apple ile kapsamlı bir çapraz lisans anlaşması yapmak istiyor. Ve açıkçası Cupertino merkezli şirket bu noktada Güney Korelilerden anlaşma sağlanabilmesi için oldukça ağır koşullar talep ediyor.

Samsung’un iddiasına göre Apple, yapılacak anlaşma neticesinde telefon başına 30, tablet başına ise 40 dolar ücret talep ediyor. Söz konusu rakam Apple-HTC arasında yapılan çapraz lisans anlaşması hükümlerine göre oldukça ağır. HTC, yapılan anlaşmaya bağlı olarak cihaz başına Apple’a sadece 5 dolar ödüyor. Samsung tarafına baktığımızda ise bugün sadece Galaxy S4 satışları 20 milyonu geçti ve bu da sadece Galaxy S4 tarafında 600 milyon dolarlık bir ödeme anlamına geliyor.

Apple’ın bu kadar para talep etmesindeki en önemli etken ise elbette şirketin paraya olan ihtiyacı olmasa gerek. Apple’ın bu noktadaki strateji mobil dünyasındaki en önemli rakibinin durdurulamayan yükselişini yavaşlatmak.

İkili arasında süren tüm gelişmeler bununla sınırlı değil. Apple, halihazırda süren davalarda yapılacak kısa vadeli anlaşmalarda telefon ve tablet başına 30-40 dolar ücret talep ederken, uzun vadede ise Samsung ile “anti-klonlama” anlaşası imzalamak istiyor. (Benzer bir anlaşmanın daha önce HTC ile yapıldığını belirtmiştik) Başka bir ifadeyle Apple çapraz lisans anlaşması noktasında oldukça istekli olacak ve bu sayede ürünlerinin Samsung tarafından klonlanmasının önüne geçmiş olacak.

Samsung, elektronik bileşenlerde Apple’ın en önemli tedarikçilerinden biri ve ikili arasında mobil dünyasında yaşanan rekabete bağlı olarak oluşan patent anlamazlıkları, iki dev şirket arasındaki ilişkiyi daha karmaşık bir hale getiriyor. Son gelen iddialara göre Samsung bir sonraki nesil iPhone ve iPad modelleri için işlemci üretimini üstlenecek.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir