Rapora Göre Android 5.0 Lollipop, iOS 8’den Daha Az Hata Veriyor!

Akıllı telefonların çoğu insanın erişebilir hale gelmesinden bu yana iki ezeli rakip olan Android ve iOs’a yönelik tarafların birbirlerine yönelttiği ithamlar bitmek bilmezken, iOS taraftarlarının en çok Andorid’in stabil olmaması ve sürekli hata vermesini eleştiriyorlardı. Peki bu gerçekten de böyle mi?

Andronova

Özellikle Ice Cream Sandwich ile birlikte büyük değişim yakalayan Android, Jelly Bean, KitKat ve son olarak Lollipop ile her yeni sürümde çok ciddi değişim ve iyileştirmeler sunarak ilerlerken, iOS işlerim sisteminin son sürümü olan iOS 8 ile aralarında hangisi daha stabil sorusunu öğrenmek için yapılan araştırmanın sonuçları oldukça ilginç.

Kullanıcıların bir çoğu Android 5.0 Lollipop’u gördüklerinde genel olarak arayüzdeki Materyal Tasarım’ı fark etmekte ve bunun haricinde sistemin altyapısındaki değişikliklerden bihaber olmaktadır. Android 5.0 Lollipop, ART Runtime ve daha bir çok ciddi performans geliştirmesiyle ortaya çıkmış ve sadece Materyal Tasarımdan ibaret değildir.

Lollipop’u giriş seviyesi cihazlarda dahi çalışır hale getiren Google, Android’in farklı üreticilerin binlerce farklı modelinde sorunsuzca çalışmasının ve en önemlisi de en son versiyonun kullanılmasının önünü açmıştır.

Crittercism’deki mobil uygulama performans uzmanların tarafından hazırlanan raporda, Android’in son sürümleriyle iOS 8’in stabilitesi karşılaştırılmış. Sonuçlar şöyle:

Android Lollipop: %2.0 hata oranı
iOS 8: %2.2 hata oranı

iOS 8 bir önceki iOS 7’ye göre daha fazla hata oranına sahip.

iOS 8: %2.2 hata oranı
iOS 7: %1.9 hata oranı

Android’te ise her yeni versiyonda sistem daha stabil hale gelerek hata oranları da azaldığı görülüyor.

Android Lollipop: %2.0 hata oranı
Kit Kat: %2.6 hata oranı
Ice Cream Sandwich: %2.6 hata oranı

Mobil işletim sistemlerine yönelik taraflar bir çok şey söyleyebilir. Hatta şimdi bu rekabete Windows 10 ile Microsoft’ta katılacak. Ancak şuan için Android’in en stabil iletim olduğu gerçeği kabul edilmelidir.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.