Reels taslakları kendi kendine silindi nasıl geri alınır?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Instagram Reels taslakları kendi kendine silindi ve silinen taslaklar nasıl geri alınır şeklinde yardım almak isteyenler için önemli bilgiler içeren yazımızı yayınlıyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Reels taslaklarım kendi kendine silindi, son zamanlarda en çok aranan ifadeler arasında yer alıyor. Birçok instagram kullanıcısı özellikle son zamanlarda, reels taslaklarım kayboldu, diyor. Peki böyle bir sorunla karşılaşırsak ne yapabiliriz? Özellikle Reels videoları instagram uygulamasında yaygınlaşmaya başladıktan sonra instagram fenomenlerinin bol bol çektiği, instagram kullanıcıları tarafından ise keyifle izlenen kısa videolarınızın kaybolması neşe kaçırıcıdır. Sorunun çözümünün olduğunu bilmek sanırım sizleri rahatlatır.

Bazılarının yazdığı şikayetleri okuduğumuzda ilginç durumlarla karşılaşabiliyoruz. Lakin yazılanlar doğru mudur emin değiliz. Belki silinmedi belki kullanıcının yaptığı bir şeyler silinmesine neden oldu. Aşağıdaki örneklere bir göz atmanızı öneriyoruz.

 1. Şifremi değiştirdim Reels taslaklarım silindi.
  • Bu şekilde bir şeyin olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Farklı bir şeylerin olduğunu düşünüyoruz. Aşağıya bazı nedenleri ekleyeceğiz.
 2. Hesap türünün değişmesinden sonra belki yine böyle bir durumla karşılaşılabilir.
  • Ayarlarda değiştirme seçeneği bulunuyor ve denemek amaçlı yapmış olabilirsiniz. İşletme sürümüne veya diğerlerinden biri ile devam edilmiş olabilir.
 3. Dondurulan hesaplarda bu olasılık gündeme gelebilir.
  • Kısmen bazılarında paylaşımlar çıkmıyor veya bazıları görünmüyor şikayetleri zamanında gelirdi. Zamanla kendiliğinden geri gelirdi. Bu Reels içinde oluşabilir.
 4. Kullanılan uygulamanın versiyonundan alakalı olma olasılığı var.
  • Önceki bir kaçı ile deneyin.
  • Farklı telefonla denenebilir.
 5. Sistemle alakalı durumlarda aksaklıklar yaşanıyor olabilir.
  1. Bugün yaşadığınızı başkaları yaşıyor olabilir. Araştırınız ve öyleyse gün içerisinde çözülür.
  2. Çok fazla kişi yaşamıyor ve bunlara denk gelmediyseniz bir şey yapmadan bugün beklemenizi öneriyoruz.
 6. Aşırı yapmış olduğunu bir şeylerden dolayı kısıtlanmış olabilirsiniz.
  • Olumsuz veya olumlu dahi böyle şeyleri doğurabiliyor. Örnek peş peşe çok fazla yorum ve takip etme durumları.
 7. Ceza almış olma olasılığında belki böyle bir şey olabilir. Kısmi bazı özelliklerin kısıtlanmasında bu bölümde yer alabiliyor. 
  • Bu mümkün ve test için profil ayarlarında bir şeylerin değiştirilmesi ve bir şeyler eklenmesi ile denenebilir.

Aslına bakarsanız reels taslaklarınız kendi kendine silinemezler. Taslak olarak kalmaya devam ederler. Ancak bazen taslak olarak kaydettiğimizi sansak da gönderimizi silmiş olabiliyoruz. Böyle bir durumda gönderinizi ne yazık ki geri almanız mümkün değildir. Bir fotoğrafı, reels videosunu ya da IGTV videosunu düzenledikten sonra paylaşmak istemiyorsanız sil ya da taslak olarak kaydet bölümlerinden birine basmanız gerekir. Sil derseniz fotoğraf, reels videosu ya da IGTV videosunu silmiş olursunuz ve geri alamazsınız ancak taslak olarak kaydet derseniz istediniz zaman tekrar açarak içerisinde düzenleme yapabilir ve paylaşabilirsiniz.

Eğer silindiğini düşünüyorsanız instagram’ın yeni geliştirdiği bir bölüm olan yakında silinenler sekmesini açarak geri dönüşümünü yapmanız mümkün. Ayarlar bölümünün içerisinde bulunan yakında silinenler sekmesine girdiğinizde geçmiş 30 gün içerisinde sildiğiniz bütün verilerinizi bu bölümde bulabilir ve tekrar yüklemesini sağlayabilirsiniz. Yalnızca hesabınızla ilgili size sorulan ufak bazı sorulara cevap vermeniz tekrar yüklenmesini sağlamakta yeterli olacaktır. Artık reels taslaklarım silindi diye üzülmenize gerek kalmıyor.

Silinmemiş olabileceğinden bazen başlıngıçtan bir günün dolması ile kendiliğinden sorunun çözüldüğü oluyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 1. Bir şeylerle uğraşmadan bekleyiniz.
  • Sistemden veya sizden kaynaklı sorun çıkmış olma olasılığı için bekleyiniz.
  • Şüpheli bir davranış sergilemişseniz olabilir.
 2. Aşırıya kaçılan şeylerin sonucu engel olabiliyor.
  • Belki bir gün belki bir hafta sorun devam edecektir.
 3. Yayına alınan telefon veya uygulama güncellemesinden sonra yaşanabilir.
  • Uygulamanın önceki bir kaç versiyonunu yükleyip test yapınız.
  • Başka cihazla bakmanız gerekebilir.
  • Android kullanıcılarını yapacağı bir işlem var. Uygulamalar yazılı alana girip “Instagram” yazana dokunup içerisine girildiğinde çıkan seçeneklere dokunulması yeterli olacak.
 4. Kullanılan internet ve cihazlarla alakalı olma olasılığı var.
  • Ban denilen bir durum oluşmuş olabilir. Başka bağlantılarla deneyelim.
  • Telefonun yer sorunu varsa yer açınız. Tarih kısmının yanlış olma durumlarında yine düzeltip deneyin.
 5. Hesabınızın türünü değiştiriniz. Bu bazen buna neden olurken bazne çözüm getirebiliyor.
  • Aşğıdaki görsel örnek olarka eklendi.
 6. Geliştiriciye sorunu iletiniz.
  • Uygulamanın ayarlarında bildirim alanı bulunuyor. Ekran görüntüsü ekleme olayı da var.

Reels taslakları kendi kendine silindi nasıl geri alınır?

Reels hakkında ufak bir açıklama

İnstagram uygulamasının kullanıcılarına son zamanlarda sunduğu 15 ile 30 saniye arasında değişen videolardır. Bu videolar her alanda çekilebiliyor. Tamamen reels videosunu çeken kişi ya da kişilere bağlı olarak içeriği değişse de keşfet ekranlarında daha çok kullanıcı ile buluşanlar genellikle bir akıma hizmet eden reels videoları oluyor.

Kişiler IGTV videolarında olduğu gibi reels videolarında da keşfet bölümünde yer alabiliyorlar. Reels videolarının keşfet bölümünde yer alabilmesi için öncelikle paylaşım yapan hesabın paylaşımlarının herkese açık olması gerekmektedir. Çektiğiniz reels videosunu keşfet bölümünde yayınla diyerek keşfet bölümünde başka kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

Yardım almak isteyenler aşağıdaki resimle belirttiğimiz alana girerek gerekli adımları izleyebilir. Doğru olan seçenekle ilerleyiniz.

Reels taslaklarım silindi


Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2021, 15:31

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir