Rehberdeki kişilere WhatsApp toplu mesaj gönderme

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Rehberdeki kişilere WhatsApp toplu mesaj gönderme özelliğini uzun zamandır bilmeyenler oluyor. Teker teker gönderenler için liste oluşturma nasıl yapıldığını adım adım yazımızda yer vereceğiz.

Teknoloji destek

Eskiden toplu SMS için uygulamalar kullanırdık. Ondan öncesi için teker teker veya belli sayıya kadar kişiyi seçip mesajımızı gönderirdik. Şimdilerde ise oluşturulan listeyle istediğiniz kişileri seçip ve istemediğiniz kişileri seçmeyerek 1-2 dakika içerisinde tüm kişilere kutlama mesajı atabiliyorsunuz.

WhatsApp uzun yıllardır en çok kullanılan uygulamalardan olma özelliğine devam ediyor. Bir zamanlarda önemli eksikleri olan bu uygulama şimdilerde hemen hemen çoğu ihtiyaç olan özelliğe sahip. Uygulama 7′ den 70′ e çoğu yaş grubuna ulaştı. Gerçekten çok kullanışlı ve kaliteli bir yazılım. Özellikle Facebook’ un satın almasıyla kademeli olarak önemli özelliklere kavuşmasıyla değerine değer kattı.

WhatsApp toplu mesaj gönderme resimli anlatım

WhatsApp’ ta çoklu mesaj nasıl gönderileceğine yer verdik. Bu özelliğe kısa zaman önce yapılan güncelleme ile kavuşuldu. Önce den toplu mesaj gönderme seçeneği yoktu. Bu da özellikle bayramlarda sorun oluşturuyordu. Artık bu gibi önemli günlerde çok sayıda kişiye kolay yoldan iletişime geçebilirsiniz.

 1. Uygulamayı açıp sohbetler bölümünde yer alan “Toplu Mesaj Listeleri” yazısına dokununuz.
 2. Açılan bölümde aşağıda yer alan “Yeni Liste” seçeneğine dokununuz.
 3. Rehberde yer alan kişilere toplu mesaj göndermek için ilgili kişileri seçin.
 4. Kişiler seçildikten sonra sağ üst tarafta yer alan “Oluştur” seçeneği ve göndereceğiniz şeyi seçip paylaşımı yapın.

Anlatım iPhone telefondan alınmıştır. Android cihazlarda rehberdeki kişilere mesaj gönderiminde farklılıklar görülecektir. Bu kullanılan sürümle ve markaya göre değişimler yaşanacak.

WhatsApp toplu mesaj gönderme iPhone
Rehberdeki kişilere WhatsApp toplu mesaj gönderme
WhatsApp toplu mesaj gönderme resimli anlatım
WhatsApp toplu mesaj atma adımları

Eklediğiniz kişileri daha sonra düzenle seçeneği ile kaldırma işlemini uygulamanız için yine aynı bölüme girmeniz gerekecek. iPhone için sohbet ekranındaki ilk yazı olan “Toplu mesaj listesi” adlı alana girip, açılan yerdeki ! işaretine dokunarak gerekli düzenlemeyi yapmanız gerekiyor.

WhatsApp mesaj gönderiminde sorunlar

Aşırı kullanım zamanlarında mesaj karşı tarafa geç gidebiliyor. Tabi bu durum WhatsApp’ ta nadiren görülse de aşırı yoğunluktan bazen olabiliyor. Eğer mesaj gönderirken sorun yaşıyorsanız öncelikle bir kaç ildeki yakınlarınızla test yapmanızı öneririz.

 1. Öncelikle internet bağlantısında her hangi bir sorunla karşılaşıyor musunuz?
 2. Telefonu yeniden başlatın ve tarih kontrolünü yapın.
 3. Başkalarında aynı hata veya benzeri şeyler yaşanıyor mu araştırın.
 4. Listede yer alan numara iptal mi kontrol edin.
 5. Yeni bir kişi listesi oluşturunuz.
 6. Kısa bir liste yapıp deneyin.
 7. İnternet bağlantısının değiştirilmesi sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.
 8. Uygulamanın önbelleği silinerek denensin.

Uygulama tarafından yaptırıma uğrayan kullanıcıların bu durumu denemesi adına hesap profilinde herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığına baksın. İzin verilmezse gün içerisinde geçici kısıtlamaya veya cezaya uğradığı anlamını taşırsınız.

Mesaj sorununda Android kullanıcılarının uygulayacakları

Telefonunuz çok eski bir model ise, uyum kontrolü ve sürümler arasında geçiş yaparak deneyin. Aynı zamanda tarih kontrolünü ve boş alan kontrolünün de yapılması gerekiyor.

Telefonun ayarlarından uygulayacağınız en iyi adımlardan biri uygulamalar bölümünden WhatsApp’ a girip, içerisindeki seçeneklerin çalıştırılması olacak. Önbellek, veriler ve güncellemeler kaldırma gibi.

Yukarıdaki seçeneklere dokunurken her bir seçenekten sonra mesaj sorununu deneyin ve sonra duruma göre diğer adıma geçin.

iPhone kullanıcılarında mesaj hatası için denenecekler

Yine tarih kontrolü ve depolama kontrolünden sonra ayarlardan genel bölümüne girip ve oradan sıfırla ve aktar içerisinden ağ ayarını sıfırlayın. Deneyin ve duruma göre tüm ayarların sıfırlanması adlı seçeneği uygulayacaksınız.

Farklı cihazlarda hesabınızı denediğinizde sorun yaşanmıyor ise, açık olan tüm oturumları sonlandırın ve denedikten sonra tüm cihazlarda uygulayacağınız adım fabrika ayarına çevirmek olacak. Bu hiç bir şekilde çözüm bulamayanların deneyeceği adımdır.

Bir başka konumuz WhatsApp son görülme görünmüyor adlı yazımıza bakmanızı da öneriyoruz.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir