RESMI: Nexus One Android manuel yükleyeme

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Bazı şanslı Nexus One kullanıcıları gün içerisinde Froyo versiyonlarını OTA olarak aldılar. Fakat benim gibi bu kadar şanslı olamayanlar ise dosyayı manuel olarak download edip telefonlarına yükleme şanslarına sahipler.
Evet, hepimizin uzun süredir beklediği versiyon artık hazır. Eğer sabırlı bir kullanıcıysanız OTA güncellemesini bekleyebilirsiniz. Ya da benim gibi sabırsızlanıyorsanız bir an evvel Froyo’ya kavuşmak için orjinal resmi sürüm olan dosyayı manuel olarak indirip telefonunuza yükleyebilirsiniz.
Peki bu yükleme işlemi nasıl olacak; aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederseniz Froyo’nuza hemen kavuşabilirsiniz;
1. Öncellikle eğer telefonunuz ROOT’lu ise ve stok versiyonun dışında herhangi bir versiyon kullanıyorsanız stok versiyonuna geçmeniz gerekiyor. Root işlemi biraz meşakkatli bir iştir, o yüzden eğer Root nedir bilmiyorsanız, muhtemelen telefonunuz Root’lu değildir. Telefonu Root’lu olmayanların bu adımda herhangi birşey yapmalarına gerek yok.
2. Bu linkteki dosyayı bilgisayarınıza indirin.
3. Dosyanın adını update.zip olarak değiştirin. Dosya adının update.zip.zip olmadığından emin olmak için Bilgisayarım > Araçlar > Klasör Seçenekleri > Görünüm menüsünden “Bilinen Dosya Türleri İçin Dosya Uzantısını Gizle” seçeneğinin İŞARETLENMEMİŞ olmasına dikkat edin.
4. Dosyayı telefonunuzun SD kartının ana dizinine kopyalayın.
5. Telefonunuzu kapatın.
6. Telefonunuzun yanındaki ses kısma düğmesine basılı tutun ve telefonu açma/kapama tuşuna basın.
7. Açılacak menüde ses açma kapama tuşları yardımı ile “RECOVERY” seçeneğine gelin ve açma kapama düğmesine basın.
8. “/!\” işaretini gördüğünüzde, telefonu açma kapama düğmesi ve yandaki sesi açma düğmesine birlikte basın. Karşınıza bir menü çıkacak ve menüden “Apply sdcard:update.zip” seçeneğini telefonunuzun trackball’u ile (alttaki beyaz yuvarlak top şeklinde düğme) bu seçeneğe gelip tıklayın.
Bu işlemleri başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra Froyo’nuza kavuşmuş olacaksınız.
Unutmadan, Flash 10.1 i kullanabilmek için Marketten Flash 10.1 beta’yı indirmeniz gerekli.
Telefonumu henüz update ettim ve update işleminde hiçbir problem yaşamadım. Ancak tam olarak inceleme fırsatım olmadığı için en kısa zamanda yeni versiyonla ilgili tüm görüşlerimi sizlere aktaracağım. Sevgiler & Saygılar.
Edit: İzlenimlerim:
İlk gözlemlerim harika. Öncelikle telefon ve tarayıcı çok hızlanmış. Özellikle tarayıcı inanılmaz hızlı tepkiler veriyor. Chrome’da kullanılan V8 motor browser’ı uçurmuş diyebilirim. Sabit olan menü ikonun sağına ve soluna yerleştirilmiş telefon ve browser kısayolları oldukça işlevsel olmuş.
Markete oldukça yoğun bir yüklenme olduğu için kısa süreliğine istediğiniz dosyaları indirmekte bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle Flash Player 10.1 Beta. Ben 3. denememde başarılı oldum.
Flash için iki farklı durum sözkonusu, ilk denememi DailyMotion ile gerçekleştirdim, videodaki sesler kesintisiz ve net geliyor, hatta hoparlörün performansı biraz arttırılmış diyebilirim, ama sadece video için, telefon çalma sesi yine kısık. Dailymotion’daki seslerin aksine görüntüde donmalar yaşadım, video’nun mobil cihazlar için optimize edilmemiş olduğu uyarısı ile birlikte seste sorunsuz ama görüntüde sorunlu bir video deneyimi yaşamış olmam biraz canımı sıktı ama denemelere devam ettim tabi ki. İkinci denemem miniclip.com a girip en tepede bulduğum ilk oyuna tıklamam oldu, oyunun mobil için optimize edilip edilmediğinden emin değilim ancak performansı şaşırtıcı derecede kusursuzdu diyebilirim. Bu sevinçe hemen Facebook’un dokunmatik sitesine girdim ve birkaç video izlemeye çalıştım. Dailymotion’ın aksine Facebook’taki videoları neredeyse kusursuz bir şekilde izleyebilmiş olmam keyfimi iki katına çıkarttı diyebilirim.
Menülerde gezinirken USB ve Wireless internet paylaşımı menüsü dikkatimi çekti, ancak bu özellikleri henüz test etme fırsatım olmadı. Bu tecrubeyi de edinir edinmez sizlerle paylaşacağım.
Home Screen Tips isimli bir widget eklenmiş ve sadece yeni başlayanlar için birkaç ipucu veriyor.
Şimdilik aktaracaklarım bu kadar, yeni gözlemlerimi burada paylaşmaya devam edeceğim.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir