Rize gezilecek yerler Ayder ve önemlileri

Rize, Türkiye' de yeşilin en çok bulunduğu ildir. Yeşil alan Türkiye' nin beşte birini bu ilimiz oluşturuyor. Yeşile doyacağınız nadir illerden biri. En çok gezilecek yeri Ayder yaylası.

Andronova

Seyahat için doğa gezilerini tercih eden yerli ve yabancı turistlerin gitmeleri gereken en önemli bölge Karadeniz Bölgesi’dir. Karadeniz Bölgesi’nin gezilmesi gereken birçok ili vardır. Bunlardan en önemlisi tarihi ve doğal güzellikler bakımından zengin olan Rize ilidir.

Gezilecek yerler listemize bakmak ister misiniz?

Rize gezilmesi gereken yerler 

Yaylalar

Rize ili yaylalar bakımından zengin bir Karadeniz Bölgesi ilidir. Rize halkı hala yayla yaşamını sürdürürken günümüzde ünlü yaylalar turizm açısından önemli hale gelmiştir. İldeki en ünlü yayla Ayder Yaylası’dır. Ve her yıl turist akınına uğramaktadır. Ayrıca yaylada çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Rize’deki diğer yaylalar ise şunlardır: Anzer Yaylası, Elevit Yaylası, Gito Yaylası, Pokut Yaylası, Avustralya’nın Yaylası, Başköy Yaylası, Ovit Yaylası, Cimil Yaylası ve Hazindağ Yaylaları gibi.

Şelaleler

Rize doğal şelaleler bakımından da zengindir. Şelaleler; Palovit Şelalesi, Ağaran Şelalesi, Bulut Şelalesi, Gelin Tülü Şelalesi, Tar Şelalesi, Cimil Şelalesi gibi. Bu şelaler doğal güzellikleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Rize gezilecek yerler Ayder ve önemlileri

Müzeler

Rize’de yer alan müzeler şunlardır: Rize Müzesi, Rize Atatürk Müzesi, Çay Müzesi, Rize Evi gibi müzeler gezilebilmektedir.

Rize’de gezilecek diğer yerler

Rize gezilecek yerleri sayı ile ifade etmek zordur. Gezilmesi gereken bazı yerler şunlardır; Zil Kale, Şenyuva Köyü, Çamlıhemşin, Ardeşen, Fırtına Deresi, Şenyuva Köprüsü, Çayeli, Şimşir Ormanı, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Mikron Köprüsü, Şimşirli Köyü Camii, Çat Vadisi, Ciha Kalesi, Şahin Tepesi, Dağmaran, Ziraat Botanik Çay Bahçesi, Kuyumcular Sokağı, Verneçik Dağı Gölleri, Eski Rize Çarşısı, Kıble Dağı Cami ve Kız Kalesi’dir. Rize ve Karadeniz’de kapsamlı ve tarihi bilgilerle gezi yapmak isteyenlerin gezi turları ile bu tarihi yerlere gelmeleri daha güzel olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2019, 20:51

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın