Root’lu Nexus Kullananlara Kötü Haber! Lolipop Güncellemesinde Hata Alabilirsiniz!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız, Nexus cihazları için Google tarafından dağıtılan fabrika imajlarının ardından bir çok nexus sahibi Lolipop’larına kavuştu. Bir diğer kesim ise, bu güncellemeyi OTA geldiğinde almak istemekte. Ancak OTA güncellemesini bekleyenler için bir sorun var.

teknik destek

Bazı yazılım geliştiricilerinin yaptığı incelemeler sonrasında, önceleri kullanıcıların Root yapma ve ROM’da değişiklikler yapmalarını sağlayan, hatta OTA yoluyla güncelleme yapmalarına imkan veren güncelleme scripti, Lollipop ile birlikte değişikliğe uğruyor. Artık root’lu olan cihazların OTA yoluyla güncelleme yapmaları mümkün olmayacak.

Daha önce güncelleme scripti şu şekilde gözüküyordu:

update-image2

Görüldüğü gibi, recovery tüm dosyaları buluyor, imzalarını kontrol ediyor sonra onlara patch uyguluyor. Bu bunları yapmak için uzun yol, ancak bu cihazlarında değişiklik yapmak isteyenler için açık kapı bırakıyordu.

Ancak Lollipop’ta artık şu şekilde:

update-image3Lolipop ile birlikte her şey değişiyor. OTA scripti artık tüm dosyaları tek tek patch yapmıyor. Doğrudan system bloğunu patch yaparak, bir nevi tek bir iğne ile tam doz veriyor. Teknik açıdan bakıldığında, Google’ın bunu cihazın kontrollü başlatılması için yaptığı anlaşılıyor. KitKat’ta da denen bu yöntem halen yerini korumakla birlikte, tam olarak uygulanmıyor. Bu da Google’ın ileriye yönelik planlarını açıklıyor.

Doğrudan system’in patch edilmesi, tek tek tüm dosyaların patch edilmesinden çok daha hızlı bir yol. Ancak sistemde değişiklik yapmış, root’lu cihazlar bu sebeple OTA güncellemesi sırasında hata alacaklar.

Sizin cihazınız da root’lu mu?

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın