Router nedir ne işe yarar?

Router nedir ve ne işe yarar özetle anlattığımız yazıya eklemek istediklerinizi yorumla ulaştırabilirsiniz. Router ayarları için detaylara videolardan ulaşabilirsiniz.

teknik destek

Artık çok sık karşılaşmadığımı bir cihaz Router ne demek kısa bir açıklamamız olacak. Bu cihaz ev kullanıcısı için pek bir şey ifade etmeyebilir.

Router, Türkçe ismiyle “Yönlendirici” internet erişimi olanların kullandığı iki sistem ağındaki veri bağlantısını sağlayan cihazdır. Ruter ne işe yarar diye sorulduğunda verilecek cevap ise aynı ağ iletişim kurallarını kullanan iki bilgisayar ağı arasında veri çerçevelerinin iletimin sağlayan bir ağ donanımıdır.

Başarılı bir wi-fi ağı kurmanız gerekiyorsa hem bir modem hem de routerin olması gerekmektedir.

Router bileşenleri

Router genel olarak Ram, Rom, Cpu ve Motherboard bileşenlerinden oluşmaktadır. Yönlendirme işlemlerinde Osı yedi katman modelinin üçüncüsü olan ağ katmanı kullanılmaktadır. Genellikle bu iş için özel olarak üretilmiş donanımlar varsa birden çok ara-yüz olan bilgisayarlar da yazılım desteği ile yöneltici olarak çalışmaktadır.

Router ayırıcı iki veya daha fazla ağ arasındaki kesişme noktasını sağlar. Her iki ağında parçası olduğundan veri paketlerinin ağlar arsında yollarını bulmalarını sağlamaktadır. Her ne kadar IP iletişim sistemi günümüzde en çok bilinen yöneltilebilir bir kural ise de bunun dışındaki başka iletişim kuralları birbiri ile karıştırılmaması gereken farklı kavramlardır.

Router nedir ne işe yarar?

Yönlendirici tipleri: Yönlendiriciler işletim sistemleri içerisinde, işletim sistemi ile İnternet arasında bağlantı sağlamakta kullanılabilmektedir. Küçük yönelticiler ise ev ve ofislerde bağlantı sağlamak için kullanılmaktadır.

Siber saldırılar: Çoğu yönlendirici yapılandırma tablosunda aynı gönderim adresinde gelen bir çok farklı kurallara sahiptir. Bir adresten gelen çok sayıdaki istek kısa bir sürede alınırsa yönlendirici bunları iletmeden siler.


Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 17:15

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir