Rus İnternet Sitesi, Çeşitli Ülkelerdeki Güvenlik Kameralarının Görüntülerini Paylaştı

media 14213

BBC’nin haberine göre bir Rus WEB sitesinde Dünyanın çeşitli ülkelerindeki(250 farklı ülke) güvenlik kamerası görüntüleri canlı olarak yayınlanıyor.

teknik destek

Evlerin güvenlik kameralarından, kuyumculara, banka kameralarından, ofislere, devlet dairelerinden bebek odalarına kadar pek çok güvenlik kamerasının görüntülerini aktaran sitenin adını açıklamama kararı alan BBC teknoloji editörü Leo Kelion, Türkiye’den canlı yayınlanan 170 kamera görüntüsü tespit ettiklerini ifade etti.

Sitede ABD’den 4591, Fransa’dan 1576, İngiltere’den 584 kamera görüntüsü paylaşılıyor.  Görüntülere yabancılarca nasıl ulaşıldığı sorusu ise bilgisayar korsanlığı ile açıklanıyor. Birleşik Krallık Bağımsız Enformasyon Komisyonu Komiseri Christopher Graham acil durum uyarısında yaparak, güvenlik kamerası kullanıcılarının otomatik olarak gelen şifreleri asla kullanmamasını ve zor tahmin edilecek karmaşık dizilimler tercih etmelerini, uzaktan erişim (remote access) yapmayacaklarsa kameraların uzaktan erişim özelliklerini kapamaları tavsiyelerinde bulundu.

_79138141_bc65f98f-b9c4-47b5-8a3f-7620d45868f0

Amerika’nın en büyük güvenlik şirketlerinden olan Linksys firması yaptığı açıklamada kameralara uzaktan erişim yapan İP adreslerini saptamaya çalıştıklarını belirtti.

Türkiye’de çok revaçta olan Pronet firması yetkilisi ise yaptığı açıklamada kameralara erişimin zor ama imkansız olmadığını belirttikten sonra bireysel kullanıcıların kullanıcı adı ve şifrelerine çok dikkat etmesi gerektiğini duyurdu.

Kaynak: BBC, Radikal

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın