Safir Camdan İşlemci Yapılır mı? Apple: Evet Yapılır!!!

Andronova
2 Minimum Okuma

Amerikan Hükümeti son zamanlarda Amerikalı büyük şirketlerin Çin, Hindistan ve benzeri ülkelerde ürünlerini üretmeleri hakkında yasal yaptırımlar gerçekleştirmese de tabiri caizse aba altından sopa göstermiş ve firmalardan üretimlerini Amerika’da yapmalarını rica etmişti.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Amerika Başkanı Barack Obama geçtiğimiz günlerde burada tasarlanan burada yapılmalı diyerek “Designed by Apple in California, Made in China” sloganına da atıfta bulunmuştu.

Bunun üzerine Apple’da yeni nesil Mac Pro’ları Amerika’da kurduğu tesisinde üretme kararı almıştı. Amerika’da ki bu tesiste yeni nesil Mac Pro’ların nasıl üretildiğiniz merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu mutlaka izlemelisiniz.

IbWOQWw1wkM” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Apple, geçtiğimiz ay içinde GT Advanced isimli firmaya Arizona’da Safir Cam üretim tesisi kurulması için ortaklık teklifinde bulunmuş ve tesisin 2014 yılı içerisinde bitirilmesi içinde ön ödemeye yapmayı kabul etmişti. Aşağıdaki resimde inşaatı devam eden bu fabrikaya görebilirsiniz.

apple-sapphire-factory-arizona1

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Yeni gelen haberlere göre ise Apple ABD Patent ve Marka Ofisine yeni bir patent başvurusunda bulunarak kendi üretecekleri safir camın telefonun önüne ve arka kısmına Gorilla Glass 3 tarzı bir yapı gibi kullanılmasını sağlayacak.

sapphire-patent-apple

Patent ile ilgili bir farklı başvuru ise safir camın termal iletkenliğinin oldukça fazla olmasıyla ilgili. Son zamanlarda mobil işlemciler ortama yaydıkları ısılardan dolayı büyük bir baskı altına giriyor ve 2,5 GHz’de çalışan işlemciler termal güvenlik sistemleri ile 1,4 GHz hıza kadar otomatikman düşebiliyor. Bunun en güzel örneği Nvidia Tegra 3 ve henüz global pazarda kendine yer bulamayan Tegra4 işlemcisidir. Zaman zaman Snapdragon 800 işlemcilerde fazla ısınma yüzünden kendi saat hızlarını düşürebilmekte. Apple zaten düşük olan saat hızlarını arttırmak amacıyla yeni nesil işlemcilerinde safir cam kullanacak. Bu camın hem yüzeyde hemde soğutma kısmında kullanılacak olmasıyla Apple işlemci piyasasına bambaşka bir boyut kazandırabilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kaynak: iPhonehacks

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir