Samsung 2014 Üçüncü Çeyreğinde Rekor Kâr Düşüşü Bekliyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Galaxy S3 ve Galaxy S4’ün henüz satışa sunulduğu dönemlerde rekor kârlar elde edilen çeyrekleri geride bırakarak rakiplerine parmak ısırtan Samsung’da yükseliş dönemi 2014’le birlikte son buldu. 2014 yılı ikinci çeyreğinde 7.1 milyar dolar kâr elde ederek düşüsün sinyalini daha güçlü veren Samsung, üçüncü çeyrek beklentilerini rapor şeklinde açıkladı.

Andronova

Samsung cephesinden yapılan açıklamaya göre şirket 2014 yılı üçüncü çeyreğinde %60 seviyesinde kâr düşüşü yaşayacak. Analistler Samsung’un üçüncü çeyreği 4 milyar doların biraz üzerinde bir kâr oranıyla kapatmasını bekliyordu. Güney Koreli üretici cephesinden yapılan açıklamada bu oranın 3.8 milyar dolar olduğu açıklandı. Samsung geçen yıl üçüncü çeyrekte 9.6 milyar dolar kâr elde ederek önemli bir başarı göstermişti.

Samsung’un son çeyrekte mobil sevkiyatı artmasına rağmen yüksek pazarlama maliyetleri ve ortalama satış fiyatlarında yaşanan düşüş kâr miktarına olumsuz yansıdı. Ayrıca Galaxy S5 satışlarının beklentilerin altında kalması, eylül ayı ile birlikte kullanıcıların iPhone modellerine yönelmesi, Hindistan ve Çin gibi dünyanın önemli pazarlarında da yerli üreticilerin etkinliğini her geçen gün artırması da kâr oranında düşüşün etkileri olarak gösteriliyor.

Galaxy Note 4 ekim sonuna kadar 140 ülkede raflarda olacak. Samsung’un Galaxy Note satışlarıyla son çeyrekte daha olumlu sonuçlar elde etmesi bekleniyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.