Samsung, 2020 Yılında 5G Hizmeti Sunmayı Planlıyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Teknoloji dünyasının lider kuruluşlarından Samsung, geliştirdiği yeni bir çekirdek teknolojisi sayesinde 5G mobil ağını test etti. Sonuçlar itibariyle oldukça yüksek hızda veri indirmeye ulaşılırken, Samsung söz konusu yenilikçi mobil bağlantısı için 2020 yılını ön görüyor.

teknik destek

5G, en son geliştirilen kablosuz ağ teknolojisi 4G ile kıyaslandığında daha hızlı veri akışına izin verecek. 28 gigahertz dalga ile test edilen 5G, 1Gbps veri aktarım hızına ulaştı. Samsung’a göre 5. nesil kablosuz mobil ağ ile bir saniyeden daha kısa sürede bir film indirilebilecek.

En yeni platform olan 4G LTE ağlarında ise ulaşılan en yüksek veri hızı 75Mbps. Bir karşılaştırma yapılacak olursa, 5G ile onlarca kat daha hızlı veri akışı sağlanacak. Samsung, 5G testinde gerçek zamanlı sinyal alışverişi sağlayacak 64 anten kullandı. Mevcut durumda bir telefonun aynı anda 64 antenden sinyal alması mümkün olmayan bir durum olsa da, önümüzdeki 7 yıllık süre içerisinde anten teknolojisinde de önemli gelişmeler sağlanacaktır.

Henüz 4G ile tanışmayan ülkemizde ise 3G ve 3.5G hizmetlerinden faydalanılıyor. 3G ile mobil internette rekor seviyeye ulaşan ülkemizde, söz konusu bağlantının yetersiz kaldığını gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Ülkemizde henüz gelişme aşamasında olan 4G’nin yaygın bir şekilde kullanılması 5 yıl içerisinde gerçekleşebilir. 2020 yılında ilk olarak uzak doğulu bazı ülkelerde kullanılmaya başlanması planlanan 5G içinse bir tarih ön görmek çok zor.

kaynak: GSMArena

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın