Samsung, 3. Çeyrekte Rekor Faaliyet Kârı Bekliyor

Samsung, 3. Çeyrekte Rekor Faaliyet Kârı Bekliyor
müşteri hizmetleri

Dünya elektronik devi ve aynı zamanda bir numaralı telefon üreticisi konumunda bulunan Samsung 2012 yılında altın çağını yaşıyor değerlendirmesini yaparsak yanlış olmaz. Yılın ilk yarısında açıklanan mali verileri hatırladığımızda Güney Koreli üretici yine rekor kırmıştı. İlk çeyrekte 4.4 milyar dolar kâr açıklayan şirket ikinci çeyrekte 5.9 milyar dolarlık net kâr elde etti.

İlk bölümlerde Galaxy S3 ve Galaxy Note satışlarının bu kâra öneli katkıda bulunduğunu ifade edebiliriz. 206 bin çalışanı ile dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Samsung, mobil dünyasının önemli tedarikçilerinden biri. Şirket sadece geride bıraktığımız üç aylık süreçte pazarlama stratejisi adına 2.7 milyar dolarlık harcama gerçekleştirdi. Londro Olimpiyatları’nın resmi sponsorlarından olan Samsung özellikle Galaxy S3 için bu alanda fazlasıyla reklam yatırımı yaptı. Tabi şirketin bu anlamda yaptığı harcamaların meyvesini fazlasıyla aldığını belirtebiliriz. 20 milyon barajını aşan şirketin yeni hedefi yıl sonuna kadar 30 milyon ayrıca çiçeği burnunda modeli Galaxy Note 2 için ise genel anlamda 20 milyon satış hedefleniyor.

İçerisinde bulunduğumuz yılın 3. çeyreğini geride bıraktık. Her dönemde üreticilerin sunduğu mali veriler henüz yayınlanmadı ancak Samsung, açıklamasında beklentilerin üzerinde bir faaliyet kârının beklendiğini bildirdi. 7.28 milyar dolar net kâr beklentisinde olan şirket Galaxy Note 2’nin satışlara başlamasıyla 2012 yılı için hedeflediği 25 milyar dolarlık kâr miktarına da ulaşacak gibi görünüyor.

Yine her çeyrekte karşımıza çıkan akıllı telefon satış verilerinde geçen dönemi üst sırada bitirin Samsung için 3. çeyrekte de sonuç değişmeyecek. Hatta endüstri kaynaklarınca Güney Koreli üreticinin 57.1 milyon satış rakamına ulaştığı bildiriliyor. Ekim ayı içerisinde açıklanacak olan veriler bu şekilde olursa Samsung yine bir rekor kırmış olacak.

kaynak: phonearena.com