Samsung, 5.5-inç Ekrana Sahip Esnek Ekranlı İlk Telefonu Görücüye Çıkarıyor

Güney Koreli üreticinin sektörde önde olduğu görülüyor. LG ve Samsung’un esnek ekranlı ilk telefonu duyurma noktasında amansız bir rekabet içerisinde olduğu biliniyor ve görünüşe bakılırsa ekim ayında her iki üretici de esnek ekranlı ilk telefonu resmen duyuracak.

Andronova

Konuya ilişkin Samsung cephesinde hareketli günler yaşanıyor. Galaxy Note 3 ve Galaxy Gear‘in Güney Kore lansmanında konuşan Samsung yetkilileri esnek ekranlı telefon hakkında ipuçları verirken, Korea Herald sitesi ise yayınladığı raporda telefonun ekim ayı içerisinde tanıtılabileceği bilgisini verdi.

5.5-inç ekran boyutuna sahip olacağı bildirilen telefonun Galaxy Note 3’ün esnek ekranlı türevinin olacağı şeklinde değerlendirmeler yapılıyor. Bu iddialar zaten haftalar öncesinde henüz Galaxy Note 3 tanıtılmadan önce dillendirilmeye başlanmıştı. Sınırlı sayıda üretilecek esnek ekranlı telefonun Galaxy F serisine konumlandırılacak ilk telefon olma olasılığı da bulunuyor. Kısa süre önce yayınlanan bir rapor Samsung’un özel telefonları Galaxy F serisi altında tanıtacağını bildirmişti.

LG tarafında ise esnek ekranlı telefon 4.5-inç ekran boyutuna sahip olacak. Aylık 35.000 esnek ekran üretebilen şirket, henüz kayda değer bir üretim hacmine ulaşmamış olsa da, sınırlı sayıda üretilecek esnek ekranlı ilk telefonun duyurusunu gerçekleştirmek istiyor. Samsung ise organik ışık yayan OLED esnek ekran teknolojisinde oldukça ileri bir noktada ve aylık üretim kapasitesi 1.5 milyon seviyesinde.

Üretim kapasitelerine rağmen esnek ekran üretimi henüz emekleme aşamasındadır ve söz konusu ekranlar, telefonun şeklini değiştirmeyecektir. Bu sebeple telefonun katlanıp cebe koyulması için daha aşılması gereken uzun bir süreç var. Samsung’un esneyebilen piller de geliştirdiği biliniyor, ancak bu da yeterli değil çünkü telefonun esneyebilmesi için içerisinde yer alan tüm bileşenlerin esnek yapıda olması gerekir.

Esnek ekran, 2014 yılında yaklaşık 100 milyon dolarlık bir piyasaya ulaşacak. 2020 yılında ise 11.7 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.