Samsung Analist Etkinliğinden Öne Çıkan Başlıklar

Andronova

Samsung Analist Günü artık gelenekleşen bir etkinliğe dönüştü. Her yıl Samsung tarafından o yıla ait ve geleceğe yönelik çalışmalardan bahsedildiği bu etkinlik dün itibariyle gerçekleştirildi. Samsung çok büyük bir şirket olduğu için burada bir çok haberden söz etmek mümkün ama biz “bizi” ilgilendiren haberlere şöyle bir göz atalım istedim.

Samsung Başkan Yardımcısı ve Tepe Yöneticisi Kwon Oh-Hyun’un açıklamaları bence bu etkinliğin en önemli gelişmesiydi. Kwon Oh-Hyun, donanım tarafında oldukça üst seviye cihazlar yaptıklarını ama yazılım tarafının bu gelişmeye ayak uyduramadığından bahsetti. Steve Jobs aramızdan ayrıldığından beri bu kadar iyi ve doğru bir tespiti daha önce duymamıştım. TouchWiz arayüzü Note 3’te gerçekten hiç bir Samsung cihazında olmadığı kadar akıcı çalışıyor ama ya diğer amiral gemileri?

Kwon Oh-Hyun açıklamasına şöyle devam ediyor. Yılda 12 milyar dolar gibi dev bir bütçenin Ar-Ge harcamalarına ayrılıyor. Sahip olduğumuz bu Ar-Ge gücünün yarısını yazılım geliştirmeye harcayacağız diyen Hyun sözlerine şöyle devam etti. Samsung Mobile tarafında yazılım faaliyetlerinin daha fazla kaynak ve insan gücü ile temsil edilecek diyerek 2014’ün bambaşka bir yıl olacağının sinyallerini de vermiş oldu. Samsung’un mobil cihazlarında sadece kendilerine özgü (Nokia ve Apple gibi) haritalar uygulaması ile kendi telefonlarına özel oyunların yapılması üzerinde bir süredir çalıştığı biliniyordu. Konu ile ilgili iddialar da bu etkinlikte doğrulanmış oldu.

Steve Woazniak, 64 bit işlemciler için “gereksiz” açıklamasında bulunsa da; Samsung 2014 yılının 64 bit işlemcilerin yılı olacağını söylüyor. Samsung işlemci üretiminde sektöre yön veren bir firma hatta Apple’ın mobil cihazlarında kullandığı bütün işlemcileri de O üretiyor. Samsung, kendi işlemcilerinde her nedense LTE desteği veremeyerek Galaxy S4’te ve Galaxy Note 3’te aynı telefonların 2 farklı yonga setine sahip versiyonlarını yaparak bu soruna çözüm! bulmuştu. Bu dahiyane fikirde oldukça kafa karıştırmıştı. Kafamız karışmasın diyede Samsung ülke kilidi getirerek soruna çözüm bulmuştu. Note 3 Snapdragon versiyonuna 4K çekim özelliği koyarak Samsung kendi kendine çalım atmıştı. Exynos 5420 şimdiye kadar ki en iyi Samsung işlemci de olsa; Snapdragon 800 ile olan farklarını sizde benim kadar iyi biliyorsunuz. Samsung etkinliğinde yapılan açıklamalardan anladığımız kadarıyla 64 bit işlemcilere geçildiğinde bu sorunların hepsi ortadan kalkacak. Bakalım Exynos 6 ile neler değişecek.

samsung analyst day 2013

Bir başka gelişme ise Samsung’un en başarılı olduğu taraftan geliyor. Samsung 2014 yılında yeni nesil telefonlarında 2560×1440 piksel ve 560 ppi’a ulaşan yeni nesil AMOLED ekranlarla bizleri tanıştıracak. 2K çözünürlüklü  ilk telefon ile ilgili haberimde de belirttiğim üzere yeni yılla birlikte Full HD tarih oluyor. 2560×1440 çözünürlüklü ekranı Galaxy Note 10.1 2014 modelinde kullanan Samsung, mobil sektöre yine yön verecek gibi duruyor. Bu noktada şunu belirtmekte fayda var büyük üreticilerden şu ana kadar sadece Samsung 2K çözünürlükten bahsediyor. Samsung’un en önemli rakibi Apple tarafında ise 2014 yılında çıkacak telefonlarında Full HD’den bile bahsetmek mümkün görünmüyor. Samsung’un benchmark testlerinde yaptığını; Apple’da ekranların çözünürlüğü arttırmayarak mı yapıyor dersiniz???

179848-samsungslidefull

Samsung Analist Etkinliğinde öz eleştiri yapmasıyla bence gönülleri fethetti. Normalde firmalar bu tarz yorumlardan kaçınsa da hatalarını görmeleri ve bunlardan ders alıyor olmaları önemli. Bu etkinlikte Tizen işletim sistemi ile de oldukça geniş bir sunum yapıldı ama ben şahsen bu işletim sisteminin sadece Google tarafına bir mesaj gönderilmesi adına yapıldığını düşündüğüm için bu konuya pek girmiyorum. Yapılan açıklamalardan ve yorumlardan anladığım kadarıyla; Tizen işletim sistemi, İntel’in performans anlamında şu anda yeterli seviyede olmayan Atom işlemcilerinin gelişmesiyle aynı oranda gelişebileceğini düşünüyorum.

Kaynak: the wall street journal

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir