Samsung, Android Ekosisteminin Büyük Bölümüne Hakim Durumda!

Andronova
2 Minimum Okuma

Galaxy S ve Galaxy Note ailesi ile akıllı telefon kategorisinde inanılmaz bir yükseliş sağlayan Samsung, sadece akıllı telefonlarda değil, genel telefon kategorisinde de Nokia‘nın yıllardır devam eden egemenliğini bitirerek bu alanda da bir numaraya yerleşti.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Akıllı telefonlar kategorisinde %32-33 seviyesinde bir pazar hakimiyeti bulunan Samsung, sadece Android özeliğine inildiğinde  burada tartışmasız lider. Localytics analiz kuruluşu tarafından yapılan bir araştırma ise Samsung’un işletim sistemindeki hakimiyetini rakamlara döküyor.

Samsung şu anda akıllı telefonlar, phablets (Samsung’un ifadesiyle fonblets),tablet dahil tüm Android mobil cihazlarda %63’lük bir paya sahiptir. Bu pay içerisinde 2013 yılında satışı hedeflenen 100 milyon Galaxy S ve Galaxy Note serisi önemli bir rol üstleniyor. Halihazırda 60 milyon satış rakamına ulaşmak üzere olduğu bildirilen Galaxy S III %15.1 ile Android işletim sisteminde en fazla kullanılan akıllı telefon olarak dikkat çekiyor. Galaxy S III’ü %7.4 ile Galaxy S4 izliyor. İlk 7 akıllı telefon Samsung cephesinde yer alırken, ilk on sıraya farklı üreticilerden sadece HTC One ve Droid Razr modelleri girmeyi başardı.

android-smartphone-shareÜreticiler nezdinde devam edecek olursak; Samsung’un tartışmasız liderliğini sürdürdüğü platformda HTC telefonları %6.5‘lik bir paya sahip. HTC’yi sırası ile %5.9 ile LG, %5.6 Sony ve %5’lik dilim ile Motorola izliyor. Lenovo, ZTE, Huawei, Xiaomi gibi diğer Android üreticileri ise %13.5’lik bir dilim içerisinde yer alıyor.

global-android-share

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Tablet kategorisinde de Samsung ürünleri en fazla tercih edilenler olmuş. Galaxy Tab 2 7 yüzde 21.8 ile ekosistemde en fazla tercih edilen tablet oldu. Galaxy Tab 2 10.1’de  %16.7’lik dilimle ikinci sırada yer aldı. Google-Asus üretimi Nexus 7 ve Amazon‘un Kindle Fire serisi tablet modelleri listede başı çeken diğer cihazlar oldu.

android-tablet-share

ETİKETLİ: , ,
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir