Samsung-Apple Davasının Mizahi Boyutu ve Devam Eden Süreç

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Teknoloji dünyası bugüne kadar böyle bir patent davasına şahit olmamıştır. Dava sürecinin başlamasıyla beraber neredeyse her aşamada haber niteliği taşıyan oluşumlar kendini gösterdi. Onlarca kişinin ifadesine başvuruldu, çapraz sorgular gerçekleştirildi ve yine onlarca dosya incelemesi yapıldı. Dava geçtiğimiz gün sonuçlandı ve nihai karar verildi. Sonuç taraflardan biri rekor tazminat ödeyecek. Sanırım davanın Amerika’da yapılıyor olması sebebiyle  kaybeden tarafı belirtmemize gerek yok.

Andronova

Dava gündemi fazlasıyla meşgul etti, hatta ülkemizdeki bir çok haber kanalında, masa toplantılarında konuşuldu ve karar değerlendirildi. Bunun yanında bir derbi maçı sonucu gibi kahve köşelerinde, sokak aralarında bile konuşuldu. Teknoloji dünyasıyla yakından alakası olmayan bazı dostlarım(telefon kıyaslamasını gel yere vuralım kiminki kırılacak diyenler) bile bu davadan konuşur oldular.

Oluşan mahkeme sürecini Türkiye’deki bir derbi maça benzettim. Ülkemizde oynanan derbi maçlarda çoğu zaman hakemin etkisini görürüz. Acaba Amerika’da oynanan bu derbi maçta da hakem sonuca tesir eden bir hata yaptı(mı)? Ülkemize baktığımızda en çok konuşulanlar genelde hakemler oluyor. Hatta son oynan derbi maçta Burak Yılmaz’ın pozisyonu üzerine uzun tartışmalar yapılmıştı. Yine işin mizahi boyutu irdelenmiş ve ayrı bir yorum getirilmişti. Bunlardan birini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bülent Yıldırım: Naber Burak Nasılsın ?
Burak Yılmaz: İyidir Bülent abi yuvarlanıp gidiyoruz..
Bülent Yıldırım: Penaltı!!!

Şimdi bunları bir tarafa bırakalım ve yazımıza konu olan habere göz atalım.

Samsung ve Apple davası o kadar çok ilgi gördü ki mizah dünyası da kendisine buradan pay çıkarmaktan geri durmadı. Daha önce Amerikalı ünlü mizahçı Conan O’Brien izlenme rekorları kıran ünlü komedi programında “Samsapple” başlığı ile davayı espri konusu haline getirmişti. Apple tasarımlarım kopyalanmış derken Samsung bu iddiaları yalanlıyordu.

Şimdilerde ise davanın mizah konusu Samsung’un ödeyeceği rekor tazminat miktarı. Sürecin tamamen eğlence için ele alındığı olay şöyle gelişiyor; Samsung, Apple’a ödeyeceği tazminatı kamyonlar dolusu bozuk 5 cent ile ödemeyi kararlaştırmış. Cupertino’da bulunan Apple genel merkezinin önüne içi bozuk paralarla dolu 30 kamyon yanaşıyor. Çalışanlar büyük bir şaşkınlık içerisinde ve olaya hemen müdahale etmek için harekete geçiyorlar. Devamında Samsung CEO’su Lee Kun-Hee, Apple CEO’su Tim Cook’a telefonla ulaşıyor. Meslektaşına kazandığınız tazminat miktarını gönderdim, güle güle harcayın sözlerini sarf eden Lee Kun-Hee ardından telefonu kapatıyor.

Görünen o ki patent davaları teknoloji dünyasında var olmaya devam edecek ve işin eğlence boyutu da bundan pay çıkarmayı sürdürecek.

Yazımızın devamında vereceğimiz haber ise mizahın dışında olup dava süreciyle alakalı. Geçtiğimiz Cuma günü Kaliforniya Bölge mahkemesi jüri heyetin Apple lehine karar vermiş ve Samsung’un patent ihlali yaptığını belirtmişti. Sonuç itibariyle verilen nihai kararda Samsung’un 1.05 milyar $ tazminat ödemesi kararlaştırıldı. Bir çok eleştirmen kararın hızlı ve yeterince analiz edilmeden alındığını savunuyor. İşin ilginç boyutu ise karar sonrası oluşan süreçte Galaxy S III satışlarını bir hayli arttırdı.

Global Equities Research birimi öz kaynak müdürü Trip Chowdhry, kararın açıklanması sonrası bir çok kullanıcının Samsung’un amiral gemisini almak için bir hayli aceleci olduğunu belirtti.

AT & T, Sprint, Verizon ve Costco olmak üzere birden fazla perakende şirketinde yapılan araştırmalarda satışların son dönemlere göre artış gösterdiği açıklandı.

Duruşmaya 6 Aralık’ta verilen nihai kararın değerlendirilmesi için devam edilecek. Mahkeme heyetine yeni belge ve bilgilerin sunulması sürecek ve süreç içerisinde her hangi bir farklılık oluşacak mı bekleyip, göreceğiz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın