Samsung, Ares ve Helen Kod Adlı İki İşlemci

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Samsung, Ares ve Helen Kod Adlı İki İşlemci Üzerinde Çalışıyor!

teknik destek

CES 2013 etkinliğinde,Cortex A15 ve Cortex A7 mimarisinde üretim gösteren ve Adonis kod adıyla ARM’ın big.LITTLE teknolojisini beraberinde getiren Exynos 5 octa işlemcisi için son dönemde hacimli üretimi arttıran Samsung’un; ikinci parti Galaxy S4’lerde bu işlemciye daha ağırlık vereceği belirtiliyor. Zira ilk 10 milyonluk üretimin %70’lik bölümünde Qualcomm 600 işlemcisi yer almakta.

Exyno 5 octa 5410 biriminden sonra aynı kategoride konumlandırılan ve henüz detyları net bir şekilde bilinmeyen Exynos 5210 işlemcinin adı da Galaxy S4 Mini ile anılmıştı. Söz konusu haberimize göz atabilirsiniz.

İşlemci ailesinde aynı zamanda isim kodlaması da kullanan Samsung’un iki yeni çözüm üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. Uzak doğulu dt.co.kr sitesinin okuyuculara duyurduğu haberde karşımıza çıkan Ares ve Helen, Güney Koreli üreticinin süreç içerisinde karşımıza çıkaracağı işlemci birimleri olacak.

Ares kod adlı birimde 2GHz frekans hızında çalışan Cortex A15 mimarisine yer veren üretici, grafik biriminde ise Mali çözümü kullanacak. Samsung’un Kernel Git sayfasında da yer verdiği işlemci birimi ARM’ın big.LITTLE teknolojisine yer vermeyecek. İsmi uzun süre Galaxy S4 ile anılan birimde değişiklikler ön gören Samsung, Exynos 5440’yi aralık döneminde resmiyete kavuşturabilir.

Kaynak sitede ismi geçen bir diğer birim ise Helen kod adlı işlemci olacak. Cortex A50 serisi altında yer alması beklenen işlemcinin 2014 yılında tüketicilerle buluşması beklenirken; 14nm’de üretim gösteren çözümün, 64bit bilgisayar işlemcisi desteğine sahip olacak ilk mimari olması bekleniyor. Big.LITTLE teknolojisi ile enerji verimliliği noktasında başarılı işler çıkaran ARM’ın Cortex A50 ile söz konusu verimliliği bir adım daha iler taşıyacağı belirtiliyor.

Bunların dışında Samsung’un daha gelişmiş bir grafik performansı ile yeni bir Exynos 5 octa işlemcisi üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Yılın ikinci yarısında hacimli üretime geçilmesi planlanan işlemcinin Galaxy Note III’te yer bulması bekleniyor.

kaynak: androidOS

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın