Samsung Bir Kez Daha Benchmark Testlerinde Hile Yapmakla Suçlanıyor

Andronova

Mobil cihazların performansını birçok noktada ölçen uygulamalar mevcut ve bu test sonuçlarını dikkate alan önemli bir kesim var. Eğer bir donanım tutkunu iseniz Benchmark testlerinde mobil cihazların elde ettikleri puanlar büyük önem arz eder.

Mobil dünyasında hızlı bir gelişim süreci işlemci tarafında yaşanıyor ve cihaz üreticileri kağıt üzerinde akıllı telefonların performanslarını Benchmark testlerinde kullanıcılara ulaştırıyor. Söz konusu test uygulamalarına itibar etmeyen önemli bir kesimin de var olduğunu hatırlatalım.

Galaxy S4 ile birlikte ortaya atılan bir iddiaya göre Samsung, Benchmark testlerinde hileye başvuruyor ve telefonların sergilediği performansı olağandan daha yüksek gösteriyordu. Güney Koreli üretici her ne kadar konuya ilişkin bir açıklama yaparak durumu yalanlasa da, benzer ifadeler şu an Galaxy Note 3 için de dillendirilmeye başlandı.

Ars Technica sitesinde yer alan habere göre Samsung, BenchmarkBooster programında sabit kodları değiştirerek Galaxy Note 3’ün performansında %20’lik bir artış sağlıyor. Qualcomm Snapdragon 800 işlemcisinde her çekirdek bağımsız olarak çalışma yükü altına girebiliyor ve batarya verimliliği açısında basit uygulamalarda sadece bir çekirdek 300MHz frekans hızında çalışarak devreye giriyor. Geri kalan 3 çekirdek ise uyku moduna geçiyor. Site ise yaptığı incelemelerde Samsung’un basit işlemlerde dahi tüm çekirdeklerin en yüksek frekans hızı olan 2.3GHz’de çalışmasını sağlayan bir hileye başvurduğu belirtiyor.

Benzer bir hilenin Exynos Octa 5420 işlemcili versiyonda olup olmadığı henüz bilinmiyor, muhtemelen bu işlemci için de araştırmalar yapılıyordur. Ülkemizde Exynos 5 Octa işlemcili Galaxy Note 3’ün satıldığını hatırlatalım.

ilgili>> AndroidOS

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir