Samsung, Bir Sonraki Akıllı Telefonlarda 64-bit Desteği Sunmaya Hazırlanıyor!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple‘ın iPhone 5S lansmanında dikkat çeken en önemli yeniliği telefonun 64-bit desteği sunması olarak gösterilebilir. A7 işlemcisine dahil edilen 64-bit ARMv8 mimarisi sayesinde sağlanan 64-bit desteği ile iPhone 5S mobil dünyasında bir ilki gerçekleştirdi ve 64-bit desteği sunan ilk telefon oldu.

teknik destek

64-bit desteğinin halihazırda cihazlara sunulabilmesi için 4GB RAM ya da işletim sistemi/işlemci uyumunun optimize edilmesi gerekmektedir. Apple’ın iPhone 5S’te yer verdiği RAM miktarı henüz bilinmiyor ancak 4GB olmadığı kesin. Zaten Cupertino merkezli üretici daha önce telefon ve tablet modellerinde işletim sistemini de göz önünde bulundurarak çok yüksek değerlerde RAM kullanmamıştı. Apple, telefonda yer alan işlemci ve işletim sistemine 64-bit desteğini dahil etti ve bu anlamda mobil dünyasında bir ilki gerçekleştirdi, ancak 64-bit’ten en verimli şekilde yararlanabilmek için 4GB RAM ve daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunu hatırlatmak gerekir.

Android tarafına baktığımızda ise; Android 4.3 ile OpenGL ES 3.0 desteği ile grafik kalitesinde yeni bir seviyeye geçildi. Ekim ya da kasım döneminde Android 4.4 KitKat’ın tanıtılması bekleniyor ve muhtemelen bu sürümde 64-bit desteğini Android tarafında göreceğiz, zira Samsung’un yaptığı açıklamalar bu gelişmeye ışık tutuyor.

Korea Times‘a konuşan Samsung Mobile Başkanı JK Shin sonraki Samsung telefonlarda 64-bit desteğine yer vereceklerini açıkladı. Burada desteğin ilk olarak Galaxy S5 modelinde yer alacağını söyleyebiliriz. Tabi Samsung’un söz konusu desteği mobil cihazlarda yer verebilmesi için öncelikle Android’in 64-bit desteğini sunması gerekiyor ki, bunun da Android 4.4 ile gerçekleşmesi bekleniyor.

Samsung’un Cortex-53 ve Cortex-A57 (bir başka Octa versiyonu) işlemciler 64-bit desteği üzerinde çalıştığına dair rivayetler kulağımıza gelmişti. 64-bit desteğinin “bir sonraki Samsung cihazlarda yer alacak” açıklamasında sonra, bahsi geçen Exynos işlemcilerin 64-bit desteği sunacağı kesinlik kazanan bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Gelelim bir diğer detaya; Galaxy Note 3 ile mobil cihazlarda 3GB LPDDR3 RAM kullanımını başlatan Samsung, Galaxy S5’te ise (sunulacak 64-bit desteğini göz önünde bulundurarak) 4GB LPDDR3 RAM kullanabilir. Güney Koreli üretici zaten üretime başladığını duyurmuştu. Mobil dünyası için RAM üretiminde lider bir marka olan Samsung’un önümüzdeki yıla kadar (mart-nisan) istenilen hacimde üretim gerçekleştirecek kapasiteye sahip olduğunu da belirtelim.

Daha önce de belirttiğimiz üzere tüm bu senaryonun gerçekleşmesi için Google’ın Android 4.4’te yer alması beklenen Linux 3.8 çekirdeğine 64-bit desteğini dahil etmesi gerekiyor. Tüm bu detayları toparlayacak olursak; Google ve Samsung’un yıllardır uyum içerisinde çalıştığı bir gerçek ve JK Shin’in yaptığı açıklamalar elbette bir temele dayandırılmalı. Google’ın Android işletim sisteminde yer vermediği bir desteğin Android ile çalışan bir telefonda yer alması gibi bir durumun söz konusu olmadığından yola çıkarsak, JK Shin aslında 64-bit desteğinin Android 4.4 ile sunulacak yenilikler listesinde ilk sırada yer aldığını bizlere açıklamış oldu.

ilgili>> androidheadlines

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!