Samsung Curved TV clear motion rate özelliği nedir

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Samsung Curved TV 55HU8500 model Smart TV'de Clear Motion Rate özelliği nasıl kullanılır? Clear Motion Rate özelliği nedir? Hareketli görüntülerde bulanıklığı önleme.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Televizyon teknolojisi giderek gelişmektedir. İlk dönemlerde var olan tüplü televizyonlarla başlayan televizyon serüveni şuan Oled TV’ler ile devam etmektedir. Her geçen gün görüntü kalitesini artıran yeni bir buluş bu sektörde kendini göstermektedir.

Televizyon izlerken bazı görüntüler net gelirken bazı görüntülerde ise bu netlik bozulmaktadır. Özellikle durağan görüntülerde televizyonun kalitesine göre en iyi görüntü alınabilmekle beraber hızlı sahnelerde ise bu görüntü kalitesi bazen yakalanamamaktadır. İşte burada hızlı sahnelerde daha kaliteli bir görüntü almanızı sağlayan Clear Motion Rate özelliği devreye girmektedir. 

Clear Motion Rate özelliği kısaca CMR teknolojisini içerisinde barındıran Smart TV’lerde en hızlı görüntülerde bile çok net görüntü alabilirsiniz. Smart TV’nizde bulunan  CMR özelliği ne kadar fazla olursa daha net görüntü alabilir daha az hareket bulanıklığı oluşmaktadır.

Samsung Curved TV 55HU8500 clear motion rate özelliği

Bu teknoloji özellikle aksiyon filmlerinde, spor karşılaşmalarında ve diğer hareketli programlarda en iyi görüntüyü almanızı sağlamaktadır. Özellikle futbol maçlarında bu görüntü bulanıklığı kendini fazlasıyla hissettirmektedir. Bundan dolayı Clear Motion Rate özelliği olan bir Smart TV’de maç izlediğinizde bu bulanıklık bulunmayacaktır.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Bu teknoloji iyileştirilmiş panel yenileme hızı, görüntü işlemci hızı ve arka planda bulunan ışık sayesinde elde edilmektedir. Bu özellikler ne kadar fazla olursa  Clear Motion Rate oranı dahada fazla olmaktadır. Buda daha az bulanıklık demektir. Görüntülerinizde yer alan detaylar ne kadar hareketli olursa olsun daha belirgin olmaktadır. 

Aşağıda Clear Motion Rate özelliği bulunan bir televizyon görüntüsü ile bulunmayan görüntü yayınlanmıştır.

 Samsung Curved TV clear motion rate özelliği nedir


Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2017, 22:29

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak