Samsung, Exynos 5 octa’nın LTE Desteğini Kapsamlı Bir Şekilde Sunduğunu Belirtti

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Exnos 5 octa, CES 2013 etkinliğinde ilk defa gün yüzüne çıktığında söz konusu teknik özellikler arasında yirmi LTE bantlarının tümünü desteklediği bildirilmişti. Devam eden süreçte telefonun ismi kısa süre içerisinde Galaxy S4 ile anılmaya başlandı. Üstelik Galaxy S4’ün LTE versiyonunda da Exynos 5 octa işlemcisine yer verileceği ön görülüyordu.

Andronova

Galaxy S4 resmiyet kazanırken, LTE versiyonunda tıpkı Galaxy S III’te olduğu gibi Qualcomm çözümüne yer verildi. Uluslararası versiyonda ise Samsung cephesinde geliştirilen Exyos 5 octa’ya yer verildi. Son gelen değerlendirmeleri dikkate aldığımızda ilk 10 milyonluk üretimin %70’lik bölümünün Qualcomm işlemcili versiyona ait olduğu bildiriliyor.

Qaulcomm’un işlemcilerde konumlandırdığı LTE bantları şu an için en iyi bağlantı seçeneğini sunuyor. Bu sebeple bakıldığında üreticilerin büyük bölümü LTE desteği için Qualcomm’un kapısını çalmakta. Samsung, Exynos 5 octa ile bu desteği işlemcisinde sunmaya başlarken, NVIDIA ise Tegra 4 ile bunu başardığını görüyoruz.

Son dönemde kamuoyunda oluşan bir iddiaya Samsung, Exynos’un Twitter hesabı üzerinden cevap verdi. Söylentiye göre Exynos 5 octa işlemcisi LTE bağlantısında yetersiz bir performans sergilediği için tercihin Qualcomm olduğu yönündeydi. Güney Koreli üretici ise yayınladığı twette Exynos 5 octanın yirmi LTE bantlarının tümünü kapsamlı bir şekilde desteklediğini açıkladı.

Peki o zaman Samsung, telefonun tüm versiyonlarında neden Exynos işlemciye yer vermedi? Burada iki ihtimal üzerinde duruluyor. İlk olarak Exynos 5 octa’nın henüz yeterli seviyede hacimli üretime geçmemiş olması. Zaten ilk 10 milyonluk partinin büyük bölümünde Qualcomm’un ağırlıkta olması ve yetkililerin octa için yılın ikinci çeyreğinde daha yüksek kapasitede üretimin başlanacağını bildirmesi bu iddiayı destekliyor. Bir diğer ihtimal ise iddialarda da yer verildiği gibi Cortex A15 mimarisinin tüm LTE bantlarını desteklemesine rağmen, Krait 300 mimarisi kadar verimli çalışmıyor olmasıdır. Bu sebeple Samsung, LTE noktasında henüz yeni bir işlemci olan Exynos 5 octa ile risk almak istememiş olabilir.

kaynak: sammobile

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın