Samsung, Exynos 7 Octa’yı Duyurdu

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Samsung eski Exynos 5433 işlemcisinin adını değiştirerek Samsung Exynos 7 Octa olarak duyurdu. Exynos 5433 çipi, daha önce Exynos 5 Octa olarak adlandırılmıştı ve Samsung Galaxy Note 4‘ün LTE desteği olmayan modellerinde kullanılıyordu. Görünüşe göre Samsung; 64 bit desteğine sahip işlemcisinin daha yeni bir adla tanınmasını istiyor.

Exynos 5433‘ün Exynos 7 Octa olarak adlandırılması Galaxy Note 4’ün Galaxy Alpha’dan farklı işlemci kullandığını daha da vurguluyor. Galaxy Alpha’da Exynos 5 Octa 5430 kullanılmıştı. Exynos 5430’da  4 çekirdekli 1.8 gHz Cortex A-15 ve 4 çekirdekli 1.3 gHz Cortex A-7 işlemci bulunuyor. Exynos 7 Octa ise daha güçlü işlemci çekirdeğine sahip. Samsung’un 20 nm teknolojisi ile üretilen çip, 4 tane Cortex A-57 ve 4 tane Cortex A-53 çekirdeği içeriyor. Toplamda %57’lik bir güç artışı sağlayan yeni çip, ayrıca 20 nm üretim tekniği sayesinde güç tüketimini de oldukça düşürüyor.

Exynos 7 Octa’nın Snapdragon 805 karşısındaki performansı da merak konusu. Samsung; Galaxy Note 4’te iki işlemciyi de kullandığı için bir çok kullanıcı işlemcilerin karşılıklı olarak test edilmesini bekliyor. Samsung’a göre iki çip de performans ve batarya ömrü olarak yaklaşık aynı değerleri sunuyor, ancak yine de test sonuçları görmeden konuşmamak lazım. Samsung Galaxy Note 4’ün Exynos 7 Octa işlemcili versiyonu  satılmaya başlandığında yapılacak testler işlemcinin performansını her yönüyle ortaya koyacaktır. Siz Samsung Exynos 7 Octa hakkında ne düşünüyorsunuz?

exynos

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir