Samsung, Galaxy Note 4’e Ultraviyole Sensörü Ekliyor!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Samsung, son yıllarda ürettiği telefonlarda sağlığa odaklanmış durumda. Galaxy S4 ile birlikte ilk defa Fitness için S Health ve diyet takip uygulamalarını tanıtmış olsa da, o dönemde bu tarz uygulamalar zaten çok yaygındı. Ancak Samsung, Galaxy S5 ile birlikte, cihazlardaki sağlık teknolojisini, kalp atışlarını ölçen sensörler ekleyerek bir üst seviyeye yükseltti. Samsung, bu yeni sağlık sensörünü bu yıl daha fazla kullanacağa benziyor.

Bu bilgilere göre Samsung, yeni nesil Galaxy Note 4’te Ultraviyole (UV) sensörünü kullanmaya hazırlanıyor. Bu sensör, sağlık için şaşırılacak boyutta faydalar sağlayacak. Örnek olarak bu sensör, güneşten gelen ultraviyole ışınların tehlike boyutunu bulunduğunuz noktada ölçerek, bizi radyasyon seviyesine göre 5 seviye boyutuyla uyaracak.

Bilindiği üzere, ultraviyole ışınları oldukça tehlikelidir. Eğer aşırı seviyeli ultraviyole ışınlarının olduğu bir bölgede iseniz, cildinizin dakikalar içerisinde yanması muhtemeldir. Cihaz, sizi güneşten ek olarak korumaya ihtiyacınız olduğu anda anında uyaracak.

Bir çok kişi güneşten gelen ultraviyole ışınları sağlıklarına karşı bir risk olarak dikkate almasa da, bu özellik sağlık açısından çok kullanışlı olacağa benziyor. Havanın bulutlu olduğu veya kış günlerinde bile güneşten gelen radyasyonlar tehlikeli boyutlarda olabilmektedir. Diğer yandan, güneşten gelen ultraviyole ışınlardan korunmak için telefonu kullanmak biraz abartılı gelebilir.

Bir sonraki Note serisinde UV sensörü olmayacaksa bile, ihtiyacı olanlar için bunun olmasının gerçekten faydalı olacağı kanaatindeyim. İstemeyenler ise, bu özelliği kullanmayarak soruna çözüm getirmiş olacaklardır. Kalp ritm sensörünü kullanmamak buna örnek olarak verilebilir. Ayrıca Samsung, bunun haricinde sensörler de ekleyebilir. Sizce bu iyi olur mu?

Kaynak: androidandme

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir