Samsung, Galaxy Note 7 patlama problemine yönelik detaylı bilgileri yayınladı

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Geçtiğimiz yılın en iyi akıllı telefonu olacak olan, ancak yaşanan patlama problemleriyle Samsung' a 2016 yılını zehir eden Galaxy Note 7 modeline ait neden olduğu sorunun detaylı rapor nihayet yayınlandı.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Kullanıcıların büüyk bir hevesle aldığı, ancak sonradan yanma ve patlama haberleriyle gerçek bir hüsran olduğu anlaşılan Galaxy Note 7 modeli, Samsung için de 2016 yılının hüsranla bitmesine yol açmıştı. Öyle ki, Güney Koreli teknoloji devi Note 7 modelini komple üretimden çekme kararı alıp, kullanıcılara iade yapmak zorunda kalarak, en önemli modellerinden birinden vazgeçmişti. Akıllarda kalan tek soru ise, tam olarak bu patlama sorunun nedeni neydi? Şimdi Samsung, yayınladığı detaylı raporda Galaxy Note 7 patlama sorunu için tam olarak nedenin kaynağını açıkladı.

Galaxy Note 7 Batarya Patlama Sorunu

Samsung, 200 binin üzerinde cihaz kullanarak kapsamlı testler yaptı. Bunlar arasında, suya dayanıklılık, hızlı şarj etme, kablosuz şarj etme, iris tarayıcı, yazılım ve USB Tip C ile ilgili özellik anormallikleri yer alırken, bunların testlerin hiçbirinde herhangi bir sorun görülmedi. Daha sonra üretim sürecini yakından incelemeye alarak araştırmaya devam ettiler ve UL, Exponent ve TUV Rheinland AG’yi nin yer aldığı 3. parti araştırmacılarından yardım istediler. Yapılan araştırma sonrasında Note 7 modellerini etkileyen birkaç sorun olduğu tespit edildi.

Galaxy Note 7 batarya testi

İlk piller üst köşelerdeki bir tasarım hatasından etkileniyor gibi görünüyor. Pozitif ve negatif elektrotlar genellikle bir koruyucu tabaka ile ayrılır. Eğer sözü geçen koruyucu tabaka hasar görürse, elektrotlar buluşup kısa devreye neden olabilir. Bu ikinci parti ile (üretilen yeni Note 7 modelleriyle) ilgili konulardan biri gibi görünüyor.

Değiştirilen piller, “pozitif çıkıntıyı takmak için ultra-sonik kaynak işlemi sırasında oluşan kaynak çubuklarının anormal derecede yüksek olması” sebebiyle etkilenmişler. Yüksek kaynak çubuklarından dolayı, izolasyon bandının ve ayırıcının nüfuz etmesi, negatif elektrot ile doğrudan temas ile sonuçlanmış. Ek olarak, yalıtım bandının eksik olduğu birkaç pil de bulunmuş.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Araştırma şirketi UL’ye göre, etkilenen birimler aynı alanlarda yaygın anormallikler gösteriyor. Aynı şirket, bataryanın üst köşelerinde meydana gelen deformasyonların yanı sıra batarya içinde ince bir ayırıcı olan ana sebebini de doğrulamaya devam ediyor.

Samsung Galaxy Note 7 batarya problemi

Samsung ve diğer tüm araştırma şirketleri, yapılan testlere yönelik oldukça karmaşık açıklamalar yapıyor. Ancak sorunun net olarak batarya tasarımından kaynaklandığını özet olarak çıkarabiliriz. 

Elbette her şerde bir hayır vardır ki, Samsung milyonlarca kullanıcıya yaşattığı bu hüsranı affettirmek için, yeni amiral gemisi Galaxy S8 modelini oldukça iyi yapacağa benziyor. Fiyat konusunda da iyi bir oran sunulursa, S8 ile kendini affettirmesi mümkün.


Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2017, 12:50

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir