Samsung Galaxy S III’e Root Erişimi Sağlandı!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Android ekosisteminin neredeyse yarısını oluşturan Samsung‘un elde ettiği başarıda, yazılım geliştirme çalışmalarını desteklemesinin büyük rol oynadığını söyleyebiliriz. Rakipleri cihazlarını daha kapalı hale getirirken Güney Koreli üretici, geçtiğimiz yıl başlıca geliştiricilere yeni amiral gemisinin örneklerini yollamıştı.

Andronova

Mayıs ayı başında Londra’da tanıtılan Galaxy S3‘ün geliştirme çalışmalarına ne kadar müsaait olduğu merak ediliyordu. Cihaz henüz satışa çıkmamış olsa da yazılım üzerinde çalışma fırsatı bulan ChainFire takma adlı ünlü Android geliştiricisi, kolaylıkla root erişimi sağlamış.

Root edilen yazılımın sürüm adayı olması sebebiyle henüz kesin birşey söyleyemeyiz. Fakat I9300’ün satışa çıkacağı stabil Firmware‘de bir değişiklik yapılacağı tahmin edilmiyor. Galaxy S serisinin diğer modellerinde olduğu gibi kilitsiz bir Bootloader ile geleceği kesin.

Kernel’in düzenlenerek korumasız hale getirilmesi ve tam yetki alınması çok da zor bir işlem değil. Önemli olan Kernel’in istenildiği gibi düzenlendikten sonra tekrar paketlenebilmesidir. Bu konuda önceki cihazlardan farklı olarak zImage yerine boot.img formatı kullanıldığı için tekrar paketlemenin daha zor olacağı söyleniyor.

Samsung yeni amiral gemisinde Recovery bölümü de kullanıldığı için Kernel’den ayrı olarak Custom Recovery yüklemek mümkün olacak. Kısacası; Galaxy S3 piyasaya çıktıktan sonra çeşitli Custom ROM‘lar, Kernel’ler ve modlar yüklemek eskisinden farksız olacak. Şimdilik Download Mode sayacını sıfırlayan Triangle Away uygulaması çalışmıyor, fakat eski usül USB Jig ile telefonunuzu kolaylıkla tekrar eski haline getirebilirsiniz.

Yeni gelişmelerden haberdar olmak için forumumuzdaki Samsung Galaxy S3 Programlama ve Geliştirme bölümünü takip edebilirsiniz.

Kaynak: xda-developers

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın