Samsung Galaxy S4 I9500 ROOT nasıl yapılır

media 9654

Samsung marka Galaxy S4 modelin GT-I9500 modeli için custom rom yüklemek için ROOT dosyasını nereden indirebiliriz? ROOT yapma telefona zarar verir mi?

Andronova

Android telefonlar ilk kullanıma sunulduğunda sistem son kullanıcılara kapalı bir şekilde verilmektedir. Anroid işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda bundan dolayı işletim sisteminin sizlere vermiş olduğu izinler dışında sisteminin diğer işlemlerine müdahale bulunamıyorsunuz. Özellikle uygulamalar içerisinde yer alan ve kullanımı gerekli olan uygulamalarıda bu sebebten dolayı kullanamıyorsunuz. Çünkü uygulama işlevlerini yapabilmesi için telefonunuzda root yetkisi sizlerden istemektedir.  

Samsung Galaxy S4 I9500 ROOT nasıl yapılır

Root nedir ? Kök dizini diye türkçeye çevireceğimiz bu tabirde telefonunuza admin yetkisi vermek demektir. Nasıl bilgisayarlarımızda kullanıcı ile admin arasında yetki farkı varsa root olamayan telefon ile de rootsuz  telefon arasında fark bulunmaktadır. Açıkca şunu belirtmekte fayda var bu işlemler eğer telefonunuz garantili ise yapmayınız çünkü rootişlemi telefonunuzu garantiden çıkarmaktadır. Ayrıca root kullanımıda başlı başına bilmayenler için sorun olabilir.

Rootlama işlemini doğru yapılmadığı zaman büyük sorun oluşabilir. Şuana kadar etrafımda görmedim fakat internette forum sitelerinde yer alan bilgilere göre donanımsal arızalar oluşabilir. Bu uyarılarımızdan sonra Galaxy S4 modeli için Root işleminin nasıl yapılacağını anlatalı. Şunu belirtmekte fayda var internette bir çok root dosyası ve uygulaması bulunmaktadır. Fakat bu dosyaların bir çoğu ya işe yaramaz veya tehlikelidir. Zaten bu uygulamaları telefona indirdiğinizde android işletim sistemi sizleri uyaracaktır.

Bu işlemin telefonunuzda yer alan mesajlara, kişisel bilgilerinize ulaşımının önünü açacağı uyarısı karşınıza gelecektir. Dediğimiz gibi rootlama tamamıyla sizin kararınızda telefonunuzda bozulabilir veya hiç bir şey olmayada bilir. Fakat şunu belirteyim ben kendim rootlu bir telefon custom rom kullanmaktayım 🙂

  • Telefonunuzu Download Moduna alınız.
  • Ses kısma + Home + Power tuşlarına birlikte basınız.
  • Ardından en son Odin yazılımını indiriniz.
  • Ayrıca samsung usb driver dosyasının kurulumunu yapınız. 
  • download.chainfire.eu/326/CF-Root/CF-Auto-Root/CF-Auto-Root-ja3g-ja3gxx-gti9500.zip linkinde yer alab root dosyasını indiriniz.
  • Son olarak Odin programının AP kısmına yukarıda indirdiğiniz ROOT dosyasının yolunu gösteriniz.

Samsung Galaxy S4 I9500 ROOT nasıl yapılır

  • Odin uygulamasında Start tuşuna bastığınızda rootlama işlemi başlayacaktır. 

Uyarı: ROOT işlemi bazen bazı sorunlara neden olabiliyor. Bunlardan biri olan güvenlik zafiyeti başı çekmekte!


Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2017, 01:19

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın