Samsung Galaxy S4 İçin Android 5.0 Lollipop Resmi Olarak Yayınlandı! [Yükleme Talimatı]

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Bundan sadece birkaç gün önce Samsung Galaxy Note 3 için yayınlanan Lollipop güncellemesine ait yazımızın ardından, şimdi de Samsung’un popüler telefonlarından Galaxy S4 için resmi Android 5.0 Lollipop güncellemesi yayınlandı.

Teknoloji destek

GT-I9500 modeli için uyumlu olan Android 5.0.1 Lollipop’a ait 1049MB’lık OTA güncellemesi Rusya için yayınlandı. Elbette bu yazımızda bu güncellemeyi bizlerin nasıl yükleyeceğine dair detaylı bilgileri vereceğiz. Rusya için şimdilik sadece Kies üzerinden yayınlanan güncellemeyi yükleyebilmek için, cihazınızda Rusya için yayınlanan bir firmware’in yüklü olması gerekiyor.

Ülkemizde Galaxy S4 için henüz Kies aracılığıyla dağıtımına başlanmayan Android 5.0’ı dilerseniz Türkçe dilinin de bulunduğu Rusya için dağıtılan sürümü yüklemek için aşağıdaki talimatları uygulayabilirsiniz.

lollipop-s4-russia

YÜKLEME TALİMATI

Uyarı! Bu işlemin bir hata durumunda telefonunuza zarar verebileceğini ve telefonunuzun yedeğini almanızı tavsiye ettiğimizi hatırlatırız.

İNDİRİLECEK DOSYALAR

1. Odin [3.09]

2. Rusya Firmware’i (Android 4.4.2) (Not: Lollipop’u yükleyebilmek için bu versiyon gereklidir!)

[alert style=”green”] Profesyonel Tavsiye! Devam etmeden önce bir önlem olarak dilerseniz adb komut sistemiyle pit dosyanızın yedeğini alabilirsiniz. Bunun için;

adb shell su -c “dd if=/dev/block/mmcblk0 of=/sdcard/My-N9005.pit bs=1 skip=17408 count=4244”
adb pull /sdcard/My-N9005.pit [/alert]

YÜKLEME İŞLEMİ

Adım 1. Öncelikle telefonunuzda USB Hata Ayıklama modunun aktif olduğundan emin olun. Bunun için sırasıyla; Ayarlar >> Geliştirici Seçenekleri >> USB Hata Ayıklama modunu aktif edin.

Adım 2. İlk olarak indirdiğiniz Odin ve ROM dosyalarını bir klasöre çıkartın.

Adım 3. Telefonunuzu kapatın ve Download moduna geçirin. Bunun için; Menü tuşu + Açma/Kapama TUşu ve Ses Kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.

Adım 4. Odin uygulamasını fareyle sağ tıklayarak “yönetici olarak” çalıştırın ve telefonunuzu bilgisayarınıza USB kablosu ile bağlayın, Odin’in telefonunuzu algılayana kadar bekleyin ve tanıdığından emin olun (tanıdığında ID:COM alanı mavi renkte olacak.)

Adım 5. Odin’de aşağıdaki gibi Auto-Reboot ve F.Reset Time bölümünün İŞARETLİ ve Re-Partition bölümün ise İŞARETSİZ olduğundan emin olun.

Odin-v309-blank

Adım 6. İndirdiğiniz sıkıştırılmış Firmware dosyasınının içindeki .tar.md5 formatındaki dosyayı AP butonuna basarak o bölüme ekleyin ve Start düğmesine basarak yüklemeyi başlatın.

Yükleme işleminden sonra cihazını açılmaya başlayacak ve bu işlem ortalama 5-15 dakika arasında sürebilmektedir. Sonrasında Samsung Galaxy S4’ünüzde Android 4.4.2’nin Rusya için yayınlanmış sürümü olacak.

Adım 7. Telefonunuzdan sırasıyla Ayarlar > Cihaz Hakkında > Yazılım güncelleştirme bölümünden Lollipop OTA güncellemesini kontrol edebilirsiniz. Eğer herhangi bir nedenle cihazda OTA görünmüyorsa, Kies’i yükleyip oradan Android 5.0.1 Lollipop’u Galaxy S4’ünüze artık sorunsuzca yükleyebilirsiniz.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir