Samsung Galaxy S4 ile iPhone 5 Dev Kapışma! [Karşılaştırma]

banner186

Değerli Andronova severler, Nihayet beklenen gerçekleşti ve dün gece yeni Samsung Galaxy S4'ün canlı olarak lansmanı yapıldı. Kimilerinin beklentilerini karşıladı, kimileri için ise çok uzak. Hatırlarsanız bu durum aynı şekilde iPhone 5'te de olmuştu.

Samsung Galaxy S4 ile iPhone 5 Dev Kapışma! [Karşılaştırma]

banner192

Değerli Andronova severler,

Nihayet beklenen gerçekleşti ve dün gece yeni Samsung Galaxy S4'ün canlı olarak lansmanı yapıldı. Kimilerinin beklentilerini karşıladı, kimileri için ise çok uzak. Hatırlarsanız bu durum aynı şekilde iPhone 5'te de olmuştu. Kullanıcılar, üreticilerden sadece donanımsal veya yazılımsal yenilik değil, aynı zamanda ürün tasarımında da yenilik istiyorlar. Ancak şunu bilmekte fayda var ki, üreticiler artık tasarımlarını yakaladı ve bunu patentleriyle koruma altına aldı. Dolayısıyla artık tasarım değil, donanıma ağırlık vererek, markalarını güçlendirmeyi hedefliyorlar.

Şimdi biz sizler için, akıllı telefon piyasasına yön veren bu iki süper telefonun donanımsal özelliklerinin karşılaştırmasını yapacağız.

Samsung Galaxy S4'de (daha iyi)Olup, iPhone 5'te Olmayan 23 Şey

Galaxy S4 iPhone 5 Galaxy S4'ün artısı
BAĞLANABILIRLIK
Harici bellek yuvası Evet ile Hayır Kolayca dahili depolama hafızasını genişletmek için microSD yuvası.
DLNA özelliği Evet ile Hayır Video ve filmleri havadan yayınlayabilir (ota).
NFC özelliği Evet ile Hayır Yakın-alan-iletişimi (NFC) ödeme gibi kablosuz alışverişlere izin verir
Kızıl ötesi özelliği Evet ile Hayır TV ve multimedia cihazların uzaktan yönetimi için, IR LED (Remote Control), MHL 2.0
Daha hızlı yükleme hızı 50 MBits/s ile 5,76 MBits/s 8.68 kat daha hızlı yükleme hızı.
EKRAN
Daha büyük ekran boyutu 5" ile 4" 25% daha büyük ekran boyutu. Ekran boyutu ne kadar büyük olursa, kullanıcının deneyimi okadar iyi olur.
Daha fazla piksel yoğunluğu 441 ppi ile 326 ppi 35.28% daha yüksek piksel yoğunluğu.
Corning® Gorilla® cam ekranı Evet ile Hayır Genellikle cam kırılmasına neden olabilecek bir çok güncel duruma dayanabilecek sağlamlıkta özel cam.
Daha yüksek çözünürlük 1080 x 1920 px ile 640 x 1136 px 2.85 kat daha yüksek çözünürlük.
GÜÇ
Kablosuz şarj edilme özelliği Evet ile Hayır Elektrikli traş makineleri ya da diş fırçalarına benzer şekilde kablo ya da fiş olmaksızın şarj edilebilir (ektsra olarak).
Çıkarılabilir pil Evet ile Hayır Pili takılıp çıkarılabilir ve eğer kırılırsa kullanıcı tarafından değiştirilebilir
Standart USB kablo ile şarj edilebilir Evet ile Hayır Bilgisayarınızdan standart bir USB kablo aracılığıyla ya da USB güç kaynaklarıyla şarj edilebilir.
Daha fazla pil gücü 2.600 mAh ile 1.440 mAh 1.81 kat daha fazla pil gücü.
CPU
Daha küçük yarı iletken boyutu/ daha yeni CPU 28 nm ile 32 nm 12.5% daha küçük yarı iletken boyutu/ daha yeni
Daha yüksek CPU saat hızı 4x 1.9 GHz ile 2x 1.2 GHz Çok daha yüksek CPU saat hızı. Quad-core 1.9 GHz Cortex-A15
GPU
Daha iyi GPU 544 ile 543 Üst model GPU ile daha iyi grapik performansı. PowerVR SGX 544MP3
OS (İŞLETİM SİSTEMİ)
Daha fazla uygulama 850.000 ile 800.000 6.25% daha fazla uygulama mevcut.
Adobe Flash desteği Evet ile Hayır Telefonun tarayıcısında Video ve Sesli Adobe Flash desteği vardır.
BELLEK
Daha fazla RAM belleği 2 GB ile 1 GB 1 GB daha fazla RAM belleği.
KAMERA
Daha süratli deklanşör hızı 1/10000 s ile 1/2000 s 5 kat daha süratli deklanşör hızı. Daha süratli bir deklanşör hızı hareketli cisimlerin bulanıksız resimlerini çekmeye imkan tanır.
Dikkat çekecek şekilde uzun pozlama 1' ile 1/15 s 0.93 s uzun pozlama. Pozlama bir fotoğraf çekerken görüntü sensörü üzerine düşebilen toplam ışık miktarıdır. Pozlama lüks saniyelerle ölçülür. Geceleri ışık hareketlerini yakalayarak fotograf çekmeye imkan tanır.
Daha fazla megapiksel (arka kamera) 13 MP ile 8 MP 1.63 kat daha fazla megapiksel (arka kamera).
Daha fazla megapiksel (ikincil ön kamera) 2 MP ile 1,2 MP 1.67 kat daha fazla megapiksel (ikincil ön kamera).


Apple iPhone 5'te (daha iyi)Olup, Galaxy S4'te Olmayan 5 Şey

iPhone 5 Galaxy S4 iPhone 5'in artısı
KAMERA
Özel bir kamera düğmesi Evet ile Hayır Özel kamera düğmesi daha kolay çekim yapmanızı sağlar.
AF izlemeye sahip Evet ile Hayır AF izlemeyle nesneyi seçip deklanşöre bastığınızda, nesne hareket ettikçe otofokus onu takip eder. Fokus görüntüsünün dışına çıkmak yok.
CMOS sensöre sahip Evet ile Hayır CMOS sensörü görüntüyü alır. Birçok cihazda CCD sensörü bulunur fakat CMOS sensörü sadece bazılarında bulunur. CMOS sensörü bir CMOS süreci sonucunda üretilmiştir ve yüklenme-iliştirilmiş araç (CCD) görüntü sensörlerine alternatif olarak ortaya çıkmış olup daha iyi görüntü kalitesine sahiptir.
LENS
Büyük ölçüde daha geniş diyafram f/2.4 ile f/2.6 7.69% daha geniş diyafram. Diyafram açıklığı ne kadar geniş olursa görüntü sensörü o kadar daha fazla ışık elde eder. Fazla ışık daha hızlı bir objektif hızı kullanarak bulanıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Diyafram boyutları f-duraklarıyla ifade edilir, ne kadar küçük olursa o kadar iyidir. Ayrıca geniş lensler nesneye odaklanmanıza ve arka planı karartmanıza imkan tanımak için sahanın dar bir derinliğini sağlar.
OS (IŞLETIM SISTEMI)
İşletim Sistemi tedarikçisi tarafından direkt güncellemeler yapılır Evet ile Hayır İşletim Sistemi tedarikçisi tarafından direkt olarak güncellenebilir, bu nedenle üretici ya da network sağlayıcının güncellemeyi piyasaya sürmesini beklemenize gerek kalmaz


SONUÇ: Her iki telefonda kullanıcıların beklentilerini genel olarak karşılayabilecek nitelikteler. Belki daha sonra çıkmasında sebep aranacak olursa, Galaxy S4'ün özellikleri daha dazla. Ancak kesin olan şu ki, Samsung Galaxy S4, donanımsal özellikleriyle iPhone 5'ten ciddi derecede önce.

Kimileri için Samsung Galaxy S4 bir fiyaskodan ibaret ve bu kişiler bunu tasarım sebebiyle söylüyorlar. Ama yukarıda da yazdığım gibi, tasarımın çok değişmesini beklemek bile bir hataydı. Bu firmalar kendi tasarımlarını buluyorlar ve bunu her yıl değiştirmezler. Kaldı ki, Galaxy S3'ten de hatırlayacağını üzere Samsung'un kullandığı plastik teknolojisi çok kaliteli ve kırılmayı ciddi oranda azaltan bir yapıya sahip.

Kim ne derse desin, Samsung, yine çok güzel bir ürün ortaya çıkarttı ve yine piyasada kendini gösterip satış rekorları kıracak.

Bir sonraki yazımızda, Samsung Galaxy S4 ve Sony Xperia Z'yi karşılaştıracağız :)

banner213
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Rifat - 5 yıl önce
Arkadaslar galaxy s4 dün hem amerikan hemde avrupa variantlarinda LTE vardir. Peki ozaman neden iki farkli islemci kullandilar ?
Misafir Avatar
Ali Kasımoğlu - 5 yıl önce
bazı operatörler için düşük olanı kullanacaklar, operatörün daha fazla kazanabilmesi için.
Avatar
agabey_42 - 5 yıl önce
S4 neredeyse her yönü ile Iphone'den üstün. birkaç maddede İphone'nin üstünlüğü gözüksede, S3'ten sonra S4 yine alemin kralı olacak.
Avatar
bugra - 5 yıl önce
Aslunda bu su anlama geliyor apple samsungun yaptigi isi daha dusuk donanimla yapiyor hatta daha iyisini. Fazladan islemci hizi cekirdek enerji israfindan baska bisey degil uygulama derseniz play hala dandik uygulamalarla dolu appstore da ise az model avantajindan dolayi daha cilali ve stabil uygulamalar var bir note2 kullanicisi olarak ios'un androide fark attigini dusunuyorum
Misafir Avatar
yyy - 5 yıl önce
Bende android eşimde iphone var. Android telefonuma birçok firmware yükledim denemeler yaptıp. Ios hakikaten çok stabil, ayrıca arka plandaki uygulamaları ramda değil diskte tutuyor galiba ne kadar uygulama açarsanız açın yavaşlamıyor çünkü eşimde iphone 3gs var eski telefon olmasına rağmen yavaşlama yapmıyor.
Diğer yandan androidin işlevselliği bence kat kat üstün daha zevkli bir telefon keyfi veriyor.
Misafir Avatar
Furkan - 5 yıl önce
Kesinlikle katılıyorum, Android kullanan cihazlar donanımı ne kadar ilerletirse ilerletsinler iOS yazılım olarak çok önde Android'den. Yani bi Apple cihazı hızlı olmak için 2Gb ram'e falan ihtiyaç duymadan aynı hızı 1Gb ram ile verebiliyor.
Misafir Avatar
ömer ali kuyucan - 5 yıl önce
haha senin note 2 arka plana ıtınce ıosu öv sen elma alsaydın ozaman
Avatar
OrPHaNeR - 5 yıl önce
Xperia Z karşılaştırmanız daha önemli bence...zira bu camia Android kullananların camiası...kıtlanmış elmayla Androidi karşılaştırmamıza gerek yok zaten kulvarları farklı... :)
Avatar
tai - 5 yıl önce
Bu karşılaştırmaya göre Samsung elmayı yine ısırdı diyebiliriz. Bence birçok özellik eksik bile yazılmış. Daha fazla ezmemişsiniz Iphone'u iyi olmuş...:)
Misafir Avatar
Ali Kasımoğlu - 5 yıl önce
sadece donanımsal özellikleri karşılaştırdık, daha detaylı özellik karşılaştırmaları yayınlanacaktır.
Avatar
Volkan - 5 yıl önce
Iphone 5 kim oluyor da S4'ün karşısına çıkacak ki. S4'ün ezeceği belli zaten.
Avatar
Bilmiyorum - 5 yıl önce
iPhone 5 ile karsilastiricaginiza HTC One ve Sony Xperia Z ile karsilastirin bence. iPhone ile Samsung cok ayri kulvardaki telefonlar. Sonucta iPhone cok az donanimla harikalar yaratabiliyo. Ama diger telefonlarin isletim sistemlerinden dolayi guclu donanima ihtiyaclari var. Cok sacma bu karsilastirma. iOS kullanan biri icin tek secenek iPhone ama Android kullanan biri icin o kadar cok secenek var ki. Samsung'un S4 ile yarisicagi cihazlar HTC One ve Sony Xperia Z. Bari karsilastirma yapmissiniz ben de karsilastirayim. iPhone 5'de nolduysa aynisi S4'de de o olmus. İci yukselmis, ekrani buyumus, ve tasarimda hafif degisiklere gidilerek yeni model olarak piyasa surulecek iste. Ama bu iki telefonu karsilastirmaniz cok yanlis. İkisi cok farkli kulvardalar. Niye boyle bir seye ihtiyac duyuldugunu da anlamis degilim. İronik bi durum.
Misafir Avatar
Ali Kasımoğlu - 5 yıl önce
htc one ile de karşılaştırma yapacağız
Misafir Avatar
Furkan - 5 yıl önce
Kesinlikle haklısınız sonuç olarak iPhone apayrı bi dünya, burda S4'ün diğer Android cihazlarla kıyaslanması gerekiyor.
Avatar
bugra - 5 yıl önce
Ali bey ben xperia z ve htc one s4 arasnda kaldm bir karsilasturmda 3unden alsak
Avatar
levent - 5 yıl önce
Galaxy s4 de sensor cmos yazili gsmarena da duzeltin bence.
Avatar
cheshim - 5 yıl önce
Tasarım konusundaki eleştirilere cevap olarak güzel bir makale.. tebrikler..
Avatar
SELİM - 5 yıl önce
iphone nin şarzı çok az gidiyor öncelikle ipone nin şarz sorununu gidermesi lazım
Misafir Avatar
Furkan - 5 yıl önce
iPhone kullanıcısıyım ve eski bir Galaxy S3 kullanıcısıyım, iPhone 1400mAH batarya kullanırken S3 2100mAH batarya kullanmakta ama inceleme dayanaraktan ikisininde pil ömrünün neredeyse aynı olduğunu söyleyebilirim ki arada o kadar mAH farkı varken.
Avatar
kubilay kocabalkan - 5 yıl önce
Samsung büyük tasarım değişikliği konusunda politikasına umarım bu karlılıkta devam eder. Her sene bambaşka bir tasarım bence çok gereksiz. İki hatta hatta üç senede arayla fark yaratacak bir kasa bence makuldur. İnsana eline uyumu ve tek el ile kullanımı konusunda olması gereken en büyük kasada S3 ve S4 kasalarıdır. Donanım konusuna gelirsek; Samsung ürettiği her yeni modelde çıtayı daha da yükseğe taşıyor. Bence müşterilerini çok iyi dinliyor ve analiz ediyor. Benim beklediğim bir S4 oldu sanırım. Umarım fiyat konusunda da piyasayı sarsacak bir politika ile "100 Milyon S4" hedefini beklenenin daha altında bir fiyat ile kısa zamanda yakalar.
Misafir Avatar
yyy - 5 yıl önce
bence de samsung modellerini azaltması lazım, etraf çöplük gibi galaxy serisi dolu, hangi telefon neydi şaşırıyoruz artık :)
Avatar
CellPack - 5 yıl önce
Daha Önce HTC Desire HD ve Samsung Galaxy Note Kullandım ve Şuan iPhone 4S Kullanmaktayım Samsung,Htc vs. Falan Bu Cihazların Hızları Ram Kapasiteleri Kesinlikle Tartışılmaz Ekranları Falan Ama Tek Kaybettikleri Nokta Android Yazılımdır Stabil Çalışma Yok,Takılmalar Oldukça Çok Yaşınıyor.Bende Samsung S4'ü Bekledim Ama Alırmıyım Bilmiyorum.App Store'den Sonra Google Play Yetersiz Geliyor Gerçekten.Ben Ne Samsung Fanıyım Ne Apple Ama Ortada Bir Gerçek Varsa Oda Apple'da Stabilite ve App Store Uygalamarıdır.Yüksek İşlemciler Ramlar Yok Ama Cihazlarda Henüüz Ne Kasma Nede Takılma Gördüm Apple Bu İşi Yazılım Bitiriyor Diyebilirim.
Misafir Avatar
Ali Kasımoğlu - 5 yıl önce
linux işletim sisteminde ram kullanımı ile alakalı bir mesaj yazdım yukarıda okuyun öğrenin.
Avatar
Furkan - 5 yıl önce
Benim merak ettiğim antutu puanı :)
Avatar
fikret özer - 5 yıl önce
arkadaşlar bu yükleme hizi denen sey internetten dosya indirme hizimi oluyor iphone5 te 5.7mgbts s4 te 50 mgbts arada dağlar kadar fark var s3 tede bu 2.5 mgbts ti bu yükleme hızı ne anlama geliyor bilen varmı?
Avatar
Tuncay - 5 yıl önce
Nasıl mac işletim sistemi ile windowns u karşılaştıramıyorsanız ios ile android'i de karşılaştıramassınız.
Misafir Avatar
Ali Kasımoğlu - 5 yıl önce
mac ile windows u niye kim niye karşılaştıramasın? siz öyle dediniz diye mi? bunlar cep telefonu platformları değil mi? biri uzaylı biri insan mı?
Avatar
opix - 5 yıl önce
iphone nin acil olarak 4.7 ve 5.3 arasi ekrana sahip bir model cikarmasi sart.
Avatar
buğra - 5 yıl önce
samsung s4ün neresi fiyasko ciddi ciddi söylüyorum bunu 4+4 çekirdek ki A15 işlemci 4 çekirdekli full hd ekran yani sadece bu iki saydığım şey bile devrimsel yani kabul etmek gerekir
Misafir Avatar
Furkan - 5 yıl önce
Sevgili arkadaşım yahu kim uydurdu da bu olay bu kadar çığ gibi büyüdü anlamakta inanın zorluk çekiyorum 4+4 diye bir olay YOOOOK ! Qualcomm 4 Çekirdek ve Exynos 5 Octa 4 çekirdek olmak üzere 2 adet 4 çekirdekli işlemci var ve biri Amerika'da diğeri de dünya genelinde kullanılacak yani telefon tek işlemci ve 4 çekirdekli !
Avatar
SirApodaka - 5 yıl önce
usb ile pc den şarj olma yok denmiş,lte ile 100mgbts wifi ile 150 mgbts indirme hızına sahip ayrıca app store da 1000000 üzeri uygulama var düzeltme yapın bence bazı özelliklerde
Misafir Avatar
Ali Kasımoğlu - 5 yıl önce
standart usb den bahsediyoruz. yeni mi saydınız uygulamaları. ben yapılan son istatistik verisinde playstore ve appstore'un sayılarını girdim. fanlık yapmayın.
Avatar
emre - 5 yıl önce
tuncay arkadas haklı android degılkı iphone neden kıyas yapılıyor daha oncede s3 ıle kıyaslandı ben s3 ümü sattım lumia 920 aldım ve gercek renk ve stabılıte gordum acıkcası uygulama manyagıda degılım olanlar ısımı goruyor yenılerıde gelıyor zaten yavas yavas ben android kadar donanımla yazılımın uyumsuz calıstıgı bır ısletım sıstemı gormedım ıstersenız 5gb ram 4ghz ıslemcı koyun yıne takılıyor yıne yavas calısıyor s3 te bır rehber tusuna basıyorum 3 sanıye sonra acılıyor mesajlara gırecegım 3 sanıye bekletıyor bumu stabılıte ve hız ve onbınlerce cop uygulamayla dolu google play bence androidin eski symbian s60 platformundan hıcbır farkı yok tek farkı varsada s60 platformunu bu kadar cok uretıcı tercıh etmıyordu bunu edıyor ruzgar bu yonde sımdılık hız ve stabılıte olarak android ne ios ne wp8 platformununun yanına bıle yaklasamaz guncellenemeyen mılyonlarca cıhaz ve kulllanıcılarının magdurıyetıne gırmıyorum bıle
Misafir Avatar
hamza - 5 yıl önce
Emre bende s3 ümü sattım gittim 66 00 aldım. Inanırmısın hiç takılmıyor. Şakamısın sen ya lumia 920 ymiş galaxy s i bile o kumandanın seviyesine düşüremezsin
Misafir Avatar
Ali Kasımoğlu - 5 yıl önce
bir nokia/windows fanı eksikti sitemiz de :) arkadaşım s3 ün takıldığını söylemişsin, biz bu s3 ten 1000'den fazla sattık kullandık hiçbirinde testlerde takılma görülmedi, git fanlığını nokia sitelerinde yap.
Avatar
Mehmet - 5 yıl önce
S4ün yanında iphone 5 giriş seviyesi telefon gibi kalmış :D:D
Avatar
Ahmet Tanriverdi - 5 yıl önce
Dev kapisma mi? Tam anlamiyla orantisiz güç kullanimi olmus :)
Misafir Avatar
wancat - 5 yıl önce
:D :D :D süpersin
Avatar
CellPack - 5 yıl önce
Bazı arkadaşlar demiş ki android ios la kıyaslanamaz diye hiç bir işletim sistemini kıyaslamayım ozaman böyle saçma şey olmaz Wp8 kullanmadım incelemedim bilgim yok sadece kullandığım Htc Desire HD ve Samsung Galaxy Note İlk note serisi ben android kullandım şuan ios işletim sistemli iphone 4s kullanmaktayım ve oldukça stabil çalışıyor ve aradığım kullanığım tüm uygulamalar mevcut.Dediğim gibi wp8 bilmiyorum o yüzden onun hakkında yorum yapamıyorum ama işletim sistemleri kıyaslanamaz diye birşeyi kabul etmiyorum ben.işletim sistemleri madem kıyaslanamaz apple ve samsung kıyaslanmasın ozaman.Ayrıca iphone 5'in donanıma bakın samsunga bakın bi.
ben ne samsung fanıyım nede apple sadece kullandığım cihazlardan bahsettim.Ayrıca Samsung S4 Özellik Olarak Ve yenilikler açısından çok güzel olmuş sadece Görüntü olarak değişiklik yok S3 benzeri olmuş donanım ve özellik olarak 10 numara.
Avatar
Hikmet BÜLBÜL - 5 yıl önce
Adobe Flash Player Desteği yanlış girilmiş sanırım. Saygılar.
Avatar
emre cem eleviş - 5 yıl önce
Bu siteyi oldulça uzun zamandır takip ediyorum ama samsung konusunda haberler fazla uzun tutulurken ve fazla fazla konulurken , HTC ile ilgili karşıştırma yapılmıyor örneğin ben iphonedan çok htc one karşılaştırmasıyla daha çok ilgilnirim.
Misafir Avatar
Ali Kasımoğlu - 5 yıl önce
xperia z den sonra htc one ile de karşılaştırma yapacağız.
Avatar
Mehmet - 5 yıl önce
Yanlış bir karşılaştır ma :) nedense android tarafı herzaman Apple ı hep düşman gibi görüyor yüksek donanımlar yapıp iPhone la mukayese ediyorlar. Yalnız ca donanım yetmiyor. Biraz yazılıma yoğunlaşsalar daha da ii işler çıkarırlar . Ben s3 kullanıyordum ekranını parçalandığım için iPhone 5 e geçtim gercekten ii bir cihaz . S4 tabiki harika ama gerçekten marjinal iş yapmak istiyorsa gerçekten stabil ii işleyen yazılım çıkarması lazım tabi bunu android cephesinde yapacaksa Google ile işbirliği yapmalı :)
Avatar
Aydın - 5 yıl önce
Bu listede olmayan ve benim hep istediğim bir artısı daha var: "sıcaklık ve nem ölçme sensörü"
Avatar
emre - 5 yıl önce
Her şey iyi güzel de çoğu üst düzey androidi kullanıp huzuru iphone 5 te bulan biri olarak ne özelliği olursa olsun s4'e şüpheyle bakıyorum
Avatar
Fatih - 5 yıl önce
Arkadaşlar Powervr Sgx 543 ve 544 grafik işlemcilerinin ikisinde de 533 Mhz 3 çekirdek işlemci bulunuyor. Tegra 4'te ise 72 çekirdek 300 Mhz grafik işlemcisi bulunuyor. Yani tegra 4 Pwervr Sgx 544'ten yaklaşık 15 kat daha güçlü. Eğer telefonunuzla yüksek kalite oyunları oynayacaksanız tegra 4'lü telefonları bekleyin. Galaxy S4 alırsanız telefonunuz 1 yıl sonra yeni oyunlarda kasmaya başlar benden söylemesi...
Misafir Avatar
armanatilgan - 5 yıl önce
Cahil arkadaşım. Tegra 4 te 72 çekirdekli gpu 670 küsür mhz hızda 76 gflop performans veriyor. 670mhz in şuan telefonlar için uçuk bir değer olduğunu söyleyeyim. Nvidia konsept cihazlarında yüksek güçte tegra 4 işlemci kullanmış yani. PowerVR SGX543 mp3 ise 250 mhzde 25 gflop (670mhz hızda 67 gflop) performans veriyor. PowerVR SGX544 ü sen düşün artık :)
Misafir Avatar
levent - 5 yıl önce
15 kat olduğuna nasil karar verdiniz ? Sgx544 piyasadaki en iyi gpu dur
Misafir Avatar
Gürhan - 5 yıl önce
EEee 1 sene sonra zaten S5 gelecek :)
Avatar
Volkan - 5 yıl önce
Nasıl bir hale gelmiş insanlar ya, resmen takım tutar gibi telefon markası tutuyor artık insanlar. Ya bu kadar abartmaya ne gerek var, sanki o markalar babanızın malı. Bir telefon senin kullandığın telefondan iyiyse sana ceza falan kesilmiyor merak etme. Samsung güzel telefon yapmış, HTC'nin şu özelliği iyi, Sony şöyle yapmış bravo de geç. Bir şey olmaz merak etme. Yine öbür gün elinde hangi telefon varsa onu kullanmaya devam edebilirsin :)
Avatar
muzaffer - 5 yıl önce
admin samsungun kamera lensinin apertura açıklığı f2.2 orada bir yanlışın var. iphonun özel bir kamera tuşu yok. samsungun cmos sensörü de var. bir de ben gsmarena sitesinde samsung galaxy s4ün full hd 60 fps video çekebildiğini yazıyor.
Misafir Avatar
gopca - 5 yıl önce
muzaffer arkadasşım bende hem note 2 var hem iphone5 var 5 te ses düğmesine bastimi fotaraf cekımı yapabiliyo keske samsung da yapsa su olayı tuslardan birinden fotoraf cekse :)
Avatar
sryche - 5 yıl önce
yazı için teşekkürler ama biraz alakasız olmuş gibi geldi bana. fanboylar dışında herkes zaten s3 ile ip5 in kapışmasını mantıklı bulur, yoksa iphone s4 ün rakibi filan değil.
Avatar
Volkan - 5 yıl önce
Note 2 kullanıyorum ve ses tuşu fotoğraf çekiyor. Deneyin görün. Yani Samsung'ta fotoğraf tuşu var. Ha S4'te olmayabilir belki onu bilmiyorum fakat Samsung'larda yok diyenler denesin görsün.
Avatar
ufuk - 5 yıl önce
ben farklı bi konuya değinmek istiyorum. madem bu kadar donanın var neden bi masa üstü işletim sistemi kullanmıyor telefonlar.. pc deneyimi versinler artık. marketlerdeki beş on megabaytlık dandik uygulamalar yerine şu telefonlara gerçek proğramlarda yüklenebilse. pcde dokunmatik kullanım için windows 8 işletim sistemi var piyasada. ama telefonlarına mobil versiyonu olan windows phone 8i koymuş.be kardeşim şu platformları birleştirsene telefonada koy windows 8i bilgisayar gibi kullanalım. ha proğramlarda daha hassas kullanım içinde 5 inç ekrana bir kalem koyarsın kalemle kullanırız yani. android, windows phone, ios gibi mobil işletim sistemlerinden gına geldi artık. kapsamsız basit uygulamalar kabak tadı verdi. pcdeki gibi kapsamlı bir işletim sistemi olması için 15 ekrana ihtiyaç yok 5 inctede kullanırız. windows windows phoneu bırakıp telefonlar içinde pc işletim sistemini sürse düşünmeden alırım. artık telefonlarda pc deneyimini vermeleri gerekiyor. bunun için çalışmalar vesaire varmı sizin düşünceleriniz neler
Avatar
hamza - 5 yıl önce
Sonuç olarak bir insan oyun hastasıysa hertürlü samsung bir insan tasarım hastasıysa hertürlü samsung bir insan fotoğraf video çekmeyi seviyorsa hertürlü samsung bir insan telefonu kendine özel olmasını istiyorsa hertürlü samsung ama bir insan lüks gözükmek istiyorsa gitsin elma alsın o konuda birinci
Misafir Avatar
arif - 5 yıl önce
Ne güzel ifade etmişsin parmaklarına sağlık :)
Avatar
Ahmet - 5 yıl önce
İyide Galaxy S3 ile karşılaştırmıştınız, S4'te iphone 5'den sonra çıktı sizce eşit bir karşılaştırmamı?
Avatar
bilselerdi34 - 5 yıl önce
İphone sadece kendisiyle yarışır:)
Avatar
Uneys - 5 yıl önce
iPhone ların SAR değerleri çok yüksek 0.93 yüksek bir değer...
Beynimi yumurta gibi haşlamak istemem
Avatar
Cihan - 5 yıl önce
öncelikle bu yorumum kesinlikle bir önyargı yada taraftar ruhu ile yapılmamıştır bunu belirteyim. iphone tercih etmemde ki stabilite dışındaki en büyük örnek olarak şunu söyleyebilirim. Elimde 2 adet telefon mevcut. Bunlardan biri 2009 da piyasaya çıkmış iphone 3gs, diğeri ise 2011 yılında piyasaya çıkmış galaxy ace. iphone 3gs hala güncel yazılımı destekliyor ve sorunsuz çalışıyor ama galaxy ace için bırakın jellybean i icecream bile hayal. ancak stabil olmayan custom rom yüklemek gerek onlarda da birçok özellik çalışmıyor. şimdi alacağınız android bir telefon 2 yıl sonra sıradan bir tel olurken 4 yıl önce alınmış bir iphone hala güncel versiyon ile kullanılabiliyor.