Samsung’un Galaxy S5 İşlemcisini Uzaylılar mı Yapacak?

Apple’ın çift çekirdekli A7 işlemcisi 64 bit desteği ile oldukça konuşulmuştu. Mobil silikon üreticileri Qualcoom ve Samsung yeni nesil Snapdragon 1000 ve Exynos Octa işlemcilerde 64 bit veri yoluna çok yakında geçecekler.

Andronova

4 adet A7 çekirdeği ile 4 adet A15 çekirdeğinin beraber olduğu ama aynı anda çalışamadığı yapıdan aynı anda 8 çekirdeğin çalışabildiği bir yapıya geçilecek. Galaxy S4 ve Note 3 telefon sahipleri Samsung’un yapacağı bir güncelleme ile 8 çekirdeğinde aktif olduğu bir yapıya geçmenin hayalini kuruyorlardı. Bunun olmayacağının haberini geçtiğimiz gün buradan yapmıştım. Bunun en büyük sebebi işlemcilerin çok fazla ısı yayacak olmalarıydı.

Şu anki üst seviye işlemciler 28 nanometre üretim sürecine sahipler. Bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var 28 nanometre dediğimiz uzunluklar işlemcinin üzerindeki transistörlerin boyutları. Bu boyutu anlatmak için tırnak et kalınlığımızın 2000 nanometre olduğunu söylemeliyim böylece transistörlerin ne kadar küçük olduğunu ve gözle görülemeyeceğini de söyleyebiliriz.

Samsung’un yeni nesil Galaxy S5 telefonunda üretim sürecini 22 nanometreye düşeceğinin haberleri yapılıyordu ama gelen son haberlere göre Samsung Exynos 6 işlemcisine 64 bitlik Cortex-A53/A57 çekirdeği güncellemesi yaparak ve üretim sürecini 14 nanometreye çekerek performans liderliğini tekrar ele geçirecek gibi görünüyor. Bu haber gerçekleşirse transistörün babası kabul edilen Gordon Moore’ un da ne kadar haklı olduğunu anlamış olacağız. Yeni nesil Exynos 6 işlemcisinin gerçek olması durumunda Exynos 5420’nin yarısı kadar güç çekecek olan 14 nanometrelik işlemci daha az ısı yayarak 8 çekirdekli yapının oluşmasına da olanak verecektir.

Şu anda dünyanın en büyük işlemci üreticisi İntel bile işlemcilerinde 22 nanometreyi kullanabilirken bu üretim sürecini uzaylıların yardımıyla mı organize edecek bilemiyorum. Son olarak Samsung’un böyle bir teknolojiyi telefonlarda heba etmeyeceğini de söylemek yanlış olmayacaktır.

Kaynak: knowyourmobile.com/

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.