Samsung Galaxy S5’e Dair Detaylar Netleşiyor, Galaxy S5 mini ve Galaxy S5 Zoom da Yolda!

Samsung‘un yeni nesil üst sınıf akıllı telefonu Galaxy 5‘e ilişkin kapsamlı bilgiler SamMobile sitesinde karşımıza çıktı. Samsung ile sıkı ilişkiler içerisinde olan ve Güney Koreli üreticiye ilişkin daha önce aktardığı bilgilerde güvenirliğini kanıtlayan SamMobile‘ın Samsung içerisindeki kaynaklarından elde ettiği bilgiler ışığında Galaxy S5’e dair önemli detaylar gün yüzüne çıkarıldı. Galaxy S5’te metal mı plastik kasamı kullanılacak? Telefonda hangi işlemci kullanılacak? Ekran çözünürlüğü ve kamera detayları gibi merak edilen birçok husus aşağı yukarı şekillenmeye başladı.

Andronova

Galaxy S5 bir süredir iddialara konu olduğu üzere plastik kasaya sahip olacak. Ancak telefonun metal kasaya sahip versiyonu da olacak. Plastik kasaya sahip versiyon 650€’dan satışa sunulacak, metal kasaya sahip Galaxy S5 ise 800€’dan raflardaki yerini alacak. Benzer bir strateji hatırlarsanız geçtiğimiz yıl Apple cephesinde yaşanmış ve Apple iPhone 5C (plastik kasa) ile 5S modellerini tüketicilere sunmuştu.

Galaxy S5 beklenildiği üzere 2.560 x 1.440p çözünürlüklü Super AMOLED ekran sahip olacak. Telefonun ekran boyutu doğrulatılamadı fakat Galaxy S serisinin her yeni modelinde ekranı bir miktar büyüten Samsung’un Galaxy S5’te 5.25-inç büyüklüğünde bir ekrana yer vermesi bekleniyor. Burada telefon kasa ebatları yine Galaxy S4’e yakın seviyede tutulup çerçevenin mümkün olduğu kadar inceltilmesi bekleniyor. Kamera tarafında ise 16MP çözünürlüklü bir sensörün yer verileceği artık kesinleşen bir detay ancak söz konusu kameranın optik görüntü sabitleme teknolojisine sahip olacağı iddiası ise hala belirsizliğini koruyor.

Galaxy S5’te kullanılacak işlemci de artık şekillendi diyebiliriz. 64-bit destekli Exynos 6 (8 çekirdeğin aynı anda çalışması bekleniyor) ve Qualcomm‘un geride bıraktığımız yılın son döneminde duyurusunu gerçekleştirdiği Snapdragon 805 çözümü Galaxy S5’in güç birimini oluşturacak. Snapdragon 805 Galaxy Note 3‘te yer alan Snapdragon 800 işlemcisine oranla özellikle grafik performansı noktasında çok daha iyi bir performansa imza atıyor. Burada metal ve plastik kasa seçenekleri dikkate alındığında Samsung’un hangi modelde hangi işlemciyi kullanacağı henüz netlik kazanmış değil. Genel kanı plastik kasalı Galaxy S5’te Snapdragon 805’in, metal kasalı modelde ise 64-bit destekli Exynos 6 işlemcisine yer verileceği yönünde. Bu noktada kesin bilginin ise önümüzdeki günlerde test raporlarında ortaya çıkması bekleniyor.

Galaxy S5’in mart ayı içerisinde (Galaxy S4 ile aynı dönemde 14 Mart) Londra’da gerçekleşecek Unpacked etkinliği kapsamında resmen duyurulması bekleniyor. Telefonun satışa sunulması ise nisan sonunu bulacaktır. Galaxy S5’in RAM ve pil kapasiteleri, kamerada OIS teknolojisinin yer alıp almayacağı ve belki de en önemli detay tasarımın neye benzeyeceği konuları hala belirsiz. Tanıtım tarihine kısa bir süre kala tüm bu detayların netlik kazanması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere Galaxy S4 özellikle Çinli forum siteleri tarafından günler öncesinde ortaya çıkarılmıştı.

Şu ana kadar saydığımız özellikleri liste halinde sıralayacak olursak;

*2.560 × 1.440p çözünürlüklü Super AMOLED ekran

*Exynos 6 ve Snapdragon 805 işlemci

*16MP çözünürlüklü arka kamera

*Android 4.4KitKat ve yeni nesil TouchWiz kullanıcı arayüzü

*Plastik ve metal kasa versiyonları

Galaxy S5 mini ve Galaxy S5 Zoom da Yolda!

Galaxy S5’e ilişkin önemli bilgiler elde eden SamMobile, Samsung’un Galaxy S5’in mini ve Zoom versiyonları da hazırladığını şirket içerisindeki kaynaklarından onaylattı. Geçtiğimiz yıl Galaxy S4 adı altında piyasaya birçok cihaz sunan Samsung’un benzer bir staratejiyi yeni nesil Galaxy S modelinde de sürdürecek. Android 4.4 ile çalışacak cihazların teknik detayları bilinmiyor, ancak mini modelde HD ekrana geçiş ve Galaxy S5 Zoom modelinde ise daha ince bir kasa ve daha güçlü bir kameranın bizleri beklediğini ifade etmek sanırım yanlış olmaz.

Galaxy S5 ve diğer versiyonları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.